1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’daki anneler manevi mekânları gezerek huzur buldular
Sur’daki anneler manevi mekânları gezerek huzur buldular

Sur’daki anneler manevi mekânları gezerek huzur buldular

Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından, sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında engeli ve engelsiz 30 sur mağduruna, Anneler Günü vesilesiyle Diyarbakır'ın Peygamberler ve evliyalar diyarı olarak anılan Eğil ilçesine gezi düzenlendi.

A+A-

Günübirlik gerçekleştirilen geziye 30 engeli ve engelsiz Sur mağduru bayan katılttı. İlk olarak Hz. Zülkifl (a.s.) ile Hz.Elyesa (a.s.) peygamberin kabirlerini ziyaret eden bayanlar, burada dualar ederek, mekânın tarihçesi hakkında bilgi aldı, hatıra fotoğrafı çektirdiler. Ardından Eğil ilçe merkezine geçerek ilçe merkezini gezdiler. Daha sonra Dicle Barajı'nda feribotla gezinti yaparak ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatını buldular.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Nezihe Kent “Kur'an-ı Kerim'de yerini bulan hazreti Zülkifl ile hazreti Elyesa'nın makamlarını ziyaret ederek surda bir daha olaylar olamaması için dualarda bulunduk. Bu manevi mekânlar insanların iç huzura erdikleri yerlerdir.

Özellikle surdaki annelerimiz Eğil ilçemize getirerek yaşattıkları huzursuz olayları bu manevi mekânları atmosferinden etkilenerek uzaklaşmalarını hedefledik. İnsanın içinde her zaman içine ağlayan bir çocuk vardır. Bu annelerimizin surdaki evlerini ve anılarını geri getiremeyiz, en azında içlerinde ağlayan çocuğu bir nebze rahatlatmak için bu tür etkinlikler yapılabilir. Tek bir hedefimiz var engelli ve engelsiz bütün insanların acılarını paylaşarak yardımcı olmaktır.” diye konuştu. Gezi sonunda anneler günü vesilesi ile kadınlara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT