1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da yine dumanlar yükseldi
Sur'da yine dumanlar yükseldi

Sur'da yine dumanlar yükseldi

Sur İlçesi'nde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 20'inci gününde devam ederken, asker ve polisin ortak düzenlediği operasyonlar sürüyor.

A+A-

Dün bazı mahallelerde evlere baskın düzenlendi. İlçeden göç devam ederken, kalan yurttaşlar ise yaşam mücadelesi veriyor. Yasak yönelik protesto gösterileri de sürüyor.


Diyarbakır'ın tarihi Sur İlçesi'nde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 20'inci gününde devam ediyor. Çatışmalar nedeniyle yoğun göçün yaşandığı ilçede, evlerini terk etmeyen yurttaşlar ise yaşam mücadelesi veriyor. Bazı mahallelere düzenlenen operasyonlarda binalara yerleştirilen keskin nişancılar, olası saldırılara karşı nöbet tutuyor. Keskin nişancılar olası saldırılara karşı operasyona katılan asker ve polis ekiplerinin güvenliğini sağlıyor. İlçeden eksik olmayan patlama ve silah sesleri gelmeye devam ederken, operasyon sürüyor.

 

Dünde bazı mahallelerden yükselen siyah dumanlar dikkat çekti. Operasyonlar çerçevesinde güvenlik güçleri 22 hendeği kapattığı, 20 bomba tuzağını ise imha ettiği öğrenildi. Bir yandan çatışmalar ve operasyonlar sürerken, ilçede yasaklı olmayan mahalle ve sokaklarda ise vatandaşların yaşam mücadelesi sürüyor. Melikahmet Caddesi üzerindeki vatandaşlar, evlerindeki eşyaları yükledikleri el arabalarıyla taşıyarak ilçeden çıktı. Cadde ve sokaklardaki manzara ise savaşı andırıyor.
 
Ev baskınları


Operasyonların sürdüğü ilçede dün akşam saatlerinde yasaklı olmayan Lalebey Mahallesi’nde hendek kazarak barikat kuran gruba yönelik polis ve asker operasyon düzenledi. Mahallede belirlenen bazı evlere tek tek baskın yapıldı. Evlerde yapılan aramalara çok sayıda özel harekat polisi eşlik etti. Sokak üzerine kurulan barikatlar ise polis ekipleri tarafından yıkıldı, açılan hendekler de kapatıldı. İlçenin cadde ve sokakları adeta savşatan çıkmış gibi bir görüntü veriyor.
 
Protesto gösterileri sürüyor


Yasağa yönelik protesto gösterileri de kent genelinde devam ediyor. HDP, DBP, DTK ve KJA'nın çağrıları ile düzenlenen protesto gösterileri sürüyor. Dün de Ofis AZC Plaza önünde toplanan kalabalık bir grup yasağı protesto etti. Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel, Nursel Aydoğan ve Sibel Yiğitalp'ın da bulunduğu kalabalık yürümek istedi. Polis yürüyüşe izin vermezken, yapılan görüşmeler sonucu yürüyüşün Koşuyolu Parkı'na kadar yapılmasına izin verildi. İzin verilmesinin ardından yürüyen yüzlerce kişi Koşuyolu'nda durmayrak yürüyüşe devam etti. Polisin yaptığı anonslara rağmen yürüyen kitle, Batıkent Meydanı'nda Bağlar İlçesi'nin 5 Nisan Mahallesi'ne doğru yürüyüşe devam etti.
 
Yürüyüşe müdahale


Yapılan anonslara rağmen kitle dağılmazken, bazı gruplar polis araçlarına taş ve havai fişek attı. Daha sonra polis gaz bombaları ile kitleye müdahale etti. Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan kitle ile polis arasında çatışma çıktı. Kısa süre devam eden çatışmanın ardından olaylar sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler