1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da yeniden operasyon
Sur'da yeniden operasyon

Sur'da yeniden operasyon

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bazı binalarda gizlenerek güvenlik kuvvetlerine ateş açan PKK'lıların tespit edilmesi üzerine yeniden operasyon başlatıldı.

A+A-

Dün PKK'lıların ateş açması sonucu 2 polisin yaralanmasının ardından başlatılan operasyonlarda 8 PKK'lı etkisiz hale getirilirken, bir binada hala 5 ile 10 arasında PKK'lı olduğu tespit edildi. 


PKK'lıların bulunduğu binanın tespit edilmesinin üzerine sabah saatlerinde bölgeye operasyon başlatıldı. Özel harekat polisleri tarafından başlatılan operasyonlarda binanın ablukaya alındığı ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için geniş kapsamlı operasyonun sürdüğü bildirildi. Operasyona katılan özel harekat polisleri enkaza dönen binalarda arama tarama faaliyetleri yaparak PKK'lıların bulunduğu binaya doğru ilerlerken, güzergah üzerinde bulunan bina ve sokaklardaki patlayıcılar da kontrollü olarak imha ediliyor. 

BÖLGEDE 5 İLE 10 ARASINDA PKK'LI TESPİT EDİLDİ


Dün bölgede arama tarama faaliyeti yapan güvenlik kuvvetlerine yönelik düzenlenen saldırıda 2 polis memuru yaralanmış ve ardından başlatılan operasyonda aralarında "Çiyager" kod adlı ilçe sorumlusu C.T.'nin de olduğu 8 PKK'lı etkisiz hale getirilmişti. Dün yapılan operasyonun ardından İHA ve polis helikopteri tarafından kaydedilen görüntülerde bir binada 5 ile 10 arasında PKK'lı tespit edildi. Tespit edilen PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için sabahın erken saatlerinde bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Operasyona katılan özel harekat polisleri PKK'lıların tespit edildiği binayı ablukaya alarak 'Teslim ol' çağrıları yaptı. Bir süre yapılan çağrılara yanıt verilmemesi üzerine özel harekat polislerinin PKK'lıları etkisiz hale getirmek için binaya girmek üzere operasyon başlattığı bildirildi. 

BAZI MAHALLE VE SOKAKLARDA YASAK KALDIRILDI


Öte yandan Diyarbakır'ın Sur İlçe Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, 1 mahalle ile bazı sokak ve caddelerde ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı duyuruldu. Sur Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, "Sokağa çıkma yasağı güvenlik güçlerince icra edilen operasyonun nihayete ermesi, alanın terör örgütü mensuplarından temizlenmesi, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması, tuzaklanmış patlayıcıların imha edilmesi ve kamu düzen ve güvenliğinin tekrar sağlanması nedeni ile Gazi Caddesi'nin tamamı, Cevatpaşa Mahallesi'nin tamamı, Dabanoğlu Mahallesi'nde bulunan Marangoz Sokak, Miras Sokak, Süleyman Nazif Sokak ve Varol Sokak için 13 Mart 2016 Pazar günü saat 08.00 itibari ile yasak kaldırılmıştır" denildi. 


(AKK-ÖZ-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT