1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da yasaklar ne zaman bitecek
Sur’da yasaklar ne zaman bitecek

Sur’da yasaklar ne zaman bitecek

Dört mahallesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı Sur’da ticareti ve sosyal hayatı olumsuz etkiliyor. Esnaf ve vatandaşlar, ilçede beklenen ancak bir türlü gerçekleşmeyen canlanmayı bu sebebe bağlıyor.

A+A-

DİYARBAKIR - 2 Aralık 2015 tarihinde Sur”da ilan edilen sokağa çıkma yasağı bugün hala 4 mahallede devam ediyor. 9 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır Valiliği tarafından operasyonların bittiği açıklanmasına rağmen 48 gündür yasaklar hala kalkmadı. Güvenlik gerekçe gösterilerek dört bölgeye insanlar alınmıyor. Yasaklı bölgedeki uygulamalarla daha önce de sık dile getirilen, “Esnafın ve vatandaşın bezdirilerek Sur’dan göç etmeye zorlandığı ve Sur’un insansızlaştırılarak devletin kamulaştırma işlemlerine zemin hazırlandığı” iddia ediliyor. Vatandaşlar ve esnaf, bu durumu 10 soru talep ve istekle iletiyor. 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde Sur”da ilan edilen sokağa çıkma yasağı bugün hala 4 mahallede devam ediyor. Yasak nedeniyle binlerce kişi evlerinden olurken, söz konusu bölgede esnafta hiç kepengini açamadı. Vatandaşlar, başta Diyarbakır Valiliği olmak üzere, kurum ve kuruluşların, hayırseverlerin yardımları ile kentin başka bir ilçesinde bulduğu kiralık evlerde veya yakınlarının yanına yerleşirken, esnaflar umutla yasakların bitmesini ve işyerini açacağı günü bekledi. 

Nitekim 9 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır Valiliği tarafından operasyonların bittiği açıklandı. Operasyonun bittiği ilanıyla Sur’da evi bulunanlar evlerine dönme, işyeri bulunanlar da işyerini açma heyecanı yaşadı. Ancak vatandaşlar evlerine gidemezken, işyerini açan esnafta ya kapısının önündeki ya da ana caddedeki barikatlar polis noktaları nedeniyle bir türlü isteği işi yapamadı. Kısmi yasak aradan geçen 48 güne rağmen hala kalkmadı. Güvenlik gerekçe gösterilerek dört bölgeye insanlar alınmıyor. Bu süre içerisinde yasaklı bölgedeki uygulamalarla daha önce de sık dile getirilen, “Esnafın ve vatandaşın bezdirilerek Sur’dan göç etmeye zorlandığı ve Sur’un insansızlaştırılarak devletin kamulaştırma işlemlerine zemin hazırlandığı” iddia ediliyor.

Esnaf ve Vatandaş Sur’un Canlanmasını İstiyor

Durumun ne olduğuyla ilgili bir açıklama yapılmazken esnaf ve vatandaşlar, sıkıntılarına çare talep ediyor. İstek ve taleplerinin yanı sıra cevap bekledikleri soruları da bulunan vatandaşlar ve esnaflar sosyal ve ticari canlanma bekliyor.

Seyfettin Mutlu / Kuyumcu Esnafı:

“Bir esnaf olarak hayatım boyunca bu kendi bu kadar kötü durumda görmemiştim. Sabah dükkana nasıl geliyorsak, akşam da o şekilde eve dönüyoruz. Kimi günler siftah bile edemiyoruz. Ne bir müşteri var ne de bir şey. Devlet aylardır biz halkımızın yanındayız diyor. Hani devlet nerede? Yasakların devam ettiği 4 mahalle var. Bu mahallelerde yaşayan insanlar Sur esnafından alışveriş yapıyorlardı. Hasırlı, Fatihpaşa, Cevatpaşa ve Mardinkapı insanları orta hali veya yoksul insanlardır. Zenginler paralarını faizli bankalara yatırırken yoksullar faiz yemedikleri için ellerine keçen kaç kuruş parayla altın alıyorlar, elleri daralınca da bu altını satar ve borçlarını öderler. Bu yıllardan beri böyledir. Onların biz kuyumcular üzerinde olumlu yönde büyük bir etkisi var. 40 günden fazladır operasyon bitmiş, o zaman bu 4 mahalledeki yasaklar da kalksın ve insanlar evlerine döndün. Devlet bizi 6 aylık vakıf kiramızdan kurtardı. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz. Peki, vakıf malında olmayan kiracılar ne olacak? Onların zararı ne olacak, kim karşılayacak? Bir de Allah rızası için şu bariyerleri kaldırsınlar. Bariyerlerin olduğu yere halk alışverişe gelir mi? Devletin bu sorunu bir an önce çözmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan bu sorunu çözsün burada halk da onun heykelini diksin.”

Zülküf Yakşi/ Kasap:

“Diyarbakır 10 bin yıllık geçmişi bulunan kadim bir kenttir. Okuduğum kadarıyla Diyarbakır tarihi boyunca böylesine bir durumla karşılaşmamış. Yaşanmamışlıklar insanları cahilleştiriyor. Bu nedenle daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığımız için içinden nasıl çıkacağımızı da bilmiyoruz. Bir kamulaştırma almış başını gidiyor. Kimse bu kamulaştırmanın ne olduğunu bilmiyor. Şimdi ortada bir veya iki belirsizlik olsa bu çözülür. Ama ortada onca belirsizlikler var ki, bunun üstesinden gelmek çok zor. Bir de buraya Sur ilçesi diyorlar. 10 bin yıllık şehir ne zaman ilçe oldu ona da şaşarım. Burası bir Ergani veya hani değildir. Burası koskoca bir kenttir. Sur içi Diyarbakır’ın ta kendisidir. Bu nedenle ben bu ilçe söylemini de kabul etmiyorum. Koskocaman bir kenti kamulaştırmak da doğru değildir. Kentin girişlerindeki barikatlar da sorun teşkil ediyor. Mesela eskiden müşterilerimiz araçlarını dükkânın önünde 3- 4 dakikalığına park eder gelir etlerini alıp giderlerdi. Şimdi müşterilerimiz araçlarını Dağkapı’ya yakın bir yere park ediyor ve oradan yayan buraya et almaya geliyor. Hal bu ki, buraya gelene kadar et alacağı yığınla kasap ve marketin önünden geçiyor. Onları buraya çeken vefadır. Kaç kişiden vefa bekleyebiliriz ki? Bu barikatların bir an önce kaldırılması gerekiyor.  Şu an yasakların devam ettiği 4 mahalle var. Burada enkaz çalışmaları var. Ben bunu doğal karşılıyorum. Ancak bu enkaz kaldırma çalışmalarının da bir an önce hızlandırılarak tamamlanması ve halkın evlerine dönmesini istiyorum. Sur bir bütündür, o 4 mahallenin ekonomik olarak Sur ekonomisine çok büyük bir katkısı var.”

Murat Şenyiğit/ Kuyumcu Esnafı

“En büyük sıkıntımız halkımızın Sur’a gelip alışveriş yapmamalarıdır.  Halkımız burada hala çatışma varmış gibi davranıyor. Oysa bütün dükkânlar açık ve biz esnaflar burada halkımızı bekliyoruz. Halkın büyük bir kısmı AVM’lerde alışveriş yapıyor. Oysaki AVM’lerde bulamayacakları çok ürünü Dağkapı veya Balıkçılarbaşı’nda bulabilirler. Orada var olan ürünleri de burada çok daha uygun fiyata bulabilirler. Dolayısıyla halkı bir şekilde yeniden buraya çekmek lazım. Bu 4- 5 aylık süre zarfında nereden bakarsanız 35- 40 bin liralık bir zararımız var. Devlet vakıf kiracılarının 6 aylık kiralarını sildi. Ben de vakıf kiracısıyım. Bu olumlu bir şey, ancak maddi anlamda bizlere bir destek olunması gerekiyor. Devletin bir an önce bize destek vermesi lazım.”

Vatandaş ve Esnafın 10 Maddede Soru, Tespit ve Önerileri

Vatandaşlar ve esnaf, Sur’un canlanması için bazı tespitlerde bulundu. Son durumla alakalı olarak vatandaş ve esnafın 10 maddede soru, tespit ve önerileri şöyle;

1- Eğer operasyonlar bittiyse 4 mahallede sokağa çıkma yasakları 48 gündür neden kaldırılmıyor?

2- Güvenlikle ilgili sıkıntı olduğu söyleniyor ama hafriyat işlemleri için kamyonlar 2 aydır yasaklı bölgeler girip çıkıyor.

3- Kamulaştırma işlemleriyle ilgili resmi yetkililerde hala belirsizlik var. Bir kısım yetkili “hepsi yıkılacak” diyor bir diğer kısım da “işyerleri kalacak “diyor. Kamulaştırmayla ilgili belirlenecek resmi bedellerin işyerlerinin gerçek değerlerinin çok altında olacağı söyleniyor.

4- Gazi Caddesi ve Mardinkapı civarında trafik akışı ve araç giriş çıkışı hala sıkıntılı, esnaf malını indiremiyor. Yasakların tam olarak kalkmaması Sur’da ticareti ve sosyal hayatı olumsuz etkiliyor.

5- İnsanların evlerine dönmelerine neden izin verilmiyor. Gazi caddesine yakın Dabanoğlu Çiftehan Sokak, Dört Ayaklı Minare ve Yoğurt Pazarı civarında evler sağlam olmasına rağmen 48 gündür insanlar evlerine sokulmuyor. Çiftehan Sokaktaki “Sur 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi” o bölgede nöbet tutan polisler tarafından kullanılıyor. Hasta girişlerine izin verilmiyor.

6- Sokak aydınlanmaları hala yetersiz

7- Hükümet Vakıf kiracılarının 6 aylık kirasını sildi, peki vakıf kiracısı olmayan kiracıların mağduriyetleri nasıl giderilecek.

8- Ortada bir çatışma olmamasına rağmen neden Sur’un giriş çıkışlarında hala barikatlar var? Bu barikatlar dolayısıyla insanlar Sur’a gelmeye çekiniyor. Bunlar neden kaldırılmıyor?

9- İflasın eşiğine gelen Sur esnafına maddi anlamda destek ne zaman sunulacak?

10- Cadde ve sokakların belediye tarafından yeniden onarılması gerekiyor. Yasakların kalktığı mahallelerde ki sokaklarda belediye onarım çalışmaları yapıyor mu?

Kaynak: Diyarbakır Özgür Haber Gazetesi

ÖZEL HABER / Engin ÖZTÜRK-Selim KAYA

HABERE YORUM KAT