1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da yasak ve ölüm!
Sur'da yasak ve ölüm!

Sur'da yasak ve ölüm!

Sur'da 5'inci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 3'üncü gününde devam ederken, şuana kadar 3 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yasağa yönelik tepkiler de artıyor.

A+A-

Sur İlçesi'nde 2 Kasım sabahı ilan edilen sokağa çıkma yasağı 3'üncü gününde devam ederken, yasak ilan edilen mahallelerde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

 

Önceki Sur'da vurulan 16 yaşındaki kişi ile Şeyh Sait Meydanı'nda öldürülen kadının kimliği netleşirken, dün bir kişi daha öldürüldü. Yasak ile ilgili açıklama yapan DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, "Kimse korkmamalı ve geri adım atmamalıdır. Bunları direnerek tarihin çöp sepetine atacağız" dedi.
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 2 Kasım günü 5'inci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 3'üncü gününde devam ediyor. 2 Kasım sabahından bu yana şiddetli çatışmaların yaşandığı yasaklı mahallelerden şiddetli patlama ve silah sesleri eksilmezken, ilçe üzerindeki helikopter hareketliliği devam ediyor. Yer yer siyah dumanların yükseldiği tarihi ilçede yaşanan çatışmalar nedeniyle kaygılar artarken, yasağa yönelik tepkiler de sürüyor. İlçenin dört bir tarafı bariyerlerle çevrilirken, giriş çıkışlar polis kontrolünde yapılıyor.

 

Önceki gün Şeyh Sait Meydanı'nda arama noktasında çantasından çıkardığı silah ile polise ateş eden kadının vurulması olayının ardından polis meydanın etrafını da bariyerlerle çevirerek girişleri tamamen yasakladı.
 
Yasak protestoları
 

Şeyh Sait Meydanı'nın bariyerlerle çevrilerek yasaklanmasının ardından meydanda bekleyen kitle bir süre meydanın karşısında eylem yaptı. Polisin dağılması yönünde yapılan anonsların ardından kalabalık bir grup Ofis'e doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Ofis'e gelen kalabalık buradan Koşuyolu Parkı'na gelerek yolu trafiğe kapatmak istedi, ancak polis zırhlı araçlarla kalabalığa gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Emek Caddesi ve Bağlar'ın birçok noktasında yasak protesto edilirken, protestolara polis müdahale etti.
 
Öldürülenlerin kimliği netleşti
 
Dün yaşanan çatışmalarda ağır yaralanan ve hastaneye götürülemediği belirtilen kişinin kimlik bilgileri netleşti. Yaşamını yitiren kişinin 16 yaşındaki Cekdar Çubuk olduğu ortaya çıktı. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılan Cekdar Çubuk'un cenazesini ailesi teşhis etti. Teşhis işlemlerinin ardından cenazeyi alan aile Yeniköy Mezarlığı'na getirdi. Çubuk’un cenazesi dün kalabalık bir grubun katıldığı törenle Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Meydanda öldürülen kadın üniversite öğrencisi
 

Önceki gün Şeyh Sait Meydanı'nda polisin kurduğu kontrol noktasında arama yapılırken çantasından silah çıkararak polise ateş eden ve polis tarafından öldürülen kadın Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Hastaneye kaldırılan kadının kimlik bilgileri de netleşti. Hastanede otopsi işlemleri yapılan kadının Güler Eroğlu olduğu belirlendi. Hastaneye gelen ailesi de Güler Eroğlu'yu teşhis etti. Güler'in Hacettepe Üniversitesi öğrencisi olduğu belirlenirken, hastane önünde bekleyen kalabalık bir grup slogan attı. Eroğlu'nun cenazesinin Batman'a götürüleceği öğrenildi.
 
 Yaralıların tedavisi sürüyor
 
Öte yandan saldırılar sonucunda yaralaan Emine Demir Selahattin Eyyübi Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavisi devam ederken, Mehmet Kızılay (19) ise Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Patlamalar sonucu evine isabet eden bir cisim sonucu hafif şekilde yaralanan M.Y (12) ve ismi öğrenilemeyen bir kadın ise tedavisinin ardından taburcu edildi.
 
Bir kişi daha yaşamını yitirdi
 
Önceki akşam Şeyh Sait Meydanı ve Elazığ Caddesi tamamen Özel Harekat timleri ve polis ablukası altına alındı. Hastaneye gidiş geliş yolları kapatıldı. Abluka ile birlikte Suriçi'ne sevkiyat yapılırken gece boyunca çatışmalar aralıksız devam etti. 11 yaşında bir çocuğun ve bir kişinin daha yaralandığı ancak ambulansın gelişi engellendiği belirtilirken, yaralılara yurttaşlar kendi imkanlarıyla müdahalede bulunuyor. Sabah saatlerinde ise yoğun patlamaların yaşandığı bilgisi edinilirken, Süleyman Nazif İlköğretim Okulu civarında bir yurttaşın vurulduğu ve kan kaybından yaşamını yitirdiği belirtildi. Cenazenin ilçedeki Barış Anneleri ve yurttaşlar tarafından hastaneye kaldırılması için Dört Ayaklı Minare önüne kadar getirilebildiği kaydedildi.
 
Yüksek: OHAL uygulamalarını geçti
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Sur'da yaşanan sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kürt halkı için merkeziyetçi ulus devlet sisteminin artık geçerliliğini yitirdiğini, halkın özyönetim ilanlarıyla aylardır büyük bir irade ortaya koyduğuna söyleyen Yüksek, Kürt halkının artık kendi kendini yönetmek, kendisi söz sahibi olmak istediğini kaydetti. AKP'nin aylardır Kürt halkına yönelik topyekûn bir savaş başlattığına ifade eden Yüksek, "Halkı açıklıkla terbiye etmeye ve bir şekilde iradesini kırmaya çalışıyor. Bir şekilde topluma geri adım atmaya çalışıyor. Ama aylardır da devletin artık şu gerçeği kabul etmesi lazım. Boyun eğen bir Kürt halkı artık yok karşısında. Şu anda olağanüstü hal uygulamaları kat be kat aşılmış. Bu uygulama 12 Eylül'de bile 6 gün gerçekleşirken, bugün 12-13 günü aşan yasaklar uygulanıyor" dedi.
 
'Katliam ve cinayet politikalarını durdurabiliriz'
 
Halk topyekûn bir tavır gösterirse devletin kesinlikle bunu sürdüremeyeceğini anlatan Yüksek, AKP'nin bu kirli politikalarını kırmak için halkın tavır ortaya koyması gerektiğini söyledi. Yüksek, "Nerede sokağa çıkma yasağı ilan edilmişse Kürdistan halkı bir bütün oranın etrafında kenetlenmelidir. Ulusal bilinç ve duyguyla hareket edersek kesinlikle bu politikayı biz değiştirebiliriz. AKP'nin bu faşizan uygulamalarını, bu sokağa çıkma yasaklarını, katliam ve cinayet politikalarını durdurabiliriz; buna gücümüz var" dedi.
 
'Direnerek bunları tarihin çöp sepetine atacağız'
 
Yüksek, "AKP'nin saldırı pozisyonunda geldiği son noktada vermeye çalıştığı mesajıdır. Bize şunu demeye çalışıyorlar: 'Sizin en nadide insanlarınızı katledeceğiz.' Kimse korkmamalı ve geri adım atmamalıdır. Bunları direnerek tarihin çöp sepetine atacağız. Bizler de DBP olarak buna karşı toplumun aydınlanması ve sürece sahip çıkması, katliamlara karşı ses çıkarmak için öncülük yapacağız" dedi.
 
DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek de, "Devlet Kürdistan'da halkın dışarı çıkmaması durumunu bir yaşam haline getirmek istiyor. Halk tepkisini ortaya koyacaktır. Biz de parti olarak üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler