1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da yasak kalktı, esnaf tedirgin
Sur'da yasak kalktı,  esnaf tedirgin

Sur'da yasak kalktı, esnaf tedirgin

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 9 gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasağı, dün akşam saatlerinde kaldırıldı.

A+A-

İlçeye giriş çıkışlar polis kontrolünde yapılırken, birçok aile eşyalarını toplayarak ilçeyi terk etti. İş yeri sahipleri kepenkleri açmadan dükkanlarının önünde beklemeye başladı.


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’ta başlayan sokağa çıkma yasağı, dün akşam saat 23.00’te sona erdi.

 

Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından vatandaşlar evlerine giderek acil ihtiyaçlarını alıp tekrar ilçeyi terk etti. Çatışmanın ortasında kalıp yasak boyunca evden çıkamayan vatandaşlar da yasağın kalkması ile beraber aileleri ve eşyalarını da alarak ilçeden ayrıldı.

ESNAF KAN AĞLIYOR


Sokağa çıkma yasağının kalkması ile beraber iş yerlerine gelen dükkan sahipleri, kepenklerini açmayarak beklemeyi tercih etti.

 

Sur esnafı, “Esnaf perişan halde. Çeklerimiz döndü. Sur iş yapamaz hale geldi. Devlet ve belediyemizin bize yardım etmesi lazım. Şu an hiçbir şey belli değil. Daha kritik günler başlıyor. Döneri taksak, yarım saat sonra tekrar olay çıkabilir. eti tavuğu çöpe atmak zorunda kalırız. Sur esnafı 9 gündür kepenk açmıyor. Çalışanlar evlerine ekmek götüremedi. 9 gündür ablamlarda kalıyoruz. Ayda 7 milyar dükkana kira veriyoruz. Bu açılmadığı zaman kira parasını cebimizden veriyoruz. Suriçi gözümde öldü. Mahsur kalmışız. Olan esnafa, fakir fukaraya oluyor” dedi.

VATANDAŞLAR KONTROL NOKTALARINDA ARANARAK İÇERİ GİRİYOR


Sur’da 9. günün ardından sokağa çıkma yasağı kalkarken, güvenlik güçlerinin bariyer ve mevzileri kaldırmadığı görüldü. Vatandaşlar kontrol noktalarından aranarak geçerken, polis helikopteri de bölgeyi gözlemeye devam ediyor.
Öte yandan, 9 gün boyunca temizlik yapamayan görevliler de ilçede biriken çöpleri alarak temizlik yapmaya başladı.

9 GÜNLÜK BİLANÇO


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’ta başlayan ve dün akşam saat 23.00’te son bulan sokağa çıkma yasağının ilçeye bilançosu ağır oldu. Sur ilçesindeki esnafın tamamına yakını 9 gün boyunca kepenk açamadı. Yapılan araştırmalara göre, yaklaşık 20 bin kişi de ilçeden göç etti. 9 gün süren operasyonlarda 2 polis şehit olurken, 13 polis de yaralandı. Operasyonlarda 31 saldırgan  etkisiz hale getirildi.


(YRT-HA-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler