1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da "yasak" göçü!
Sur'da "yasak" göçü!

Sur'da "yasak" göçü!

Sur İlçesi'nde 5 kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı, geçtiğimiz gün kaldırılmasının ardından tekrar ilan edilerek 6'cı kez yasak geldi.

A+A-

Yasaklarla başlayan çatışmalarda ilçeden şuana kadar yaklaşık 20 bin kişi göç ederken, geçtiğimiz gün yasağın kaldırılması ile yüzlerce yurttaş evlerini terk etmek zorunda kaldı.


Diyarbakır'ın tarihi merkez ilçesi Sur'da 5'inci yasağın ardından 6'ıncı yasak geldi.

 

2 Aralık'ta ilan edilen yasak 10 Aralık'ta kaldırılırken, 11 Aralık günü akşam saatlerinde tekrar konuldu. Sur İlçesi ile Şeyh Said Meydanı'nda süren yasağın kaldırıldığı saatlerde ilçedeki yoğun tahribat gözler önüne serilirken, çatışmaların bilançocu ağır oldu. Yaşanan can kayıpları, ev ve iş yerlerinin tahrip edilmesinin yanı sıra Kurşunlu Camii, Dört Ayaklı Minare, Paşa Hamamı gibi tarihi mekanlar da nasibini aldı. Yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçe sakinleri evlerini terk etmek zorunda kalırken, esnaf ise kan ağlıyor.
 
200 bin kişi göç etti, sayı artabilir


Çatışmaların yaşandığı ve sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerde yapılan araştırmalara göre son dönemde 20 bin kişi göç etti. Göç-Der’e göre Suriçi’nde de 20 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Dernek, önümüzdeki dönemde bu sayının artmasında endişeli. Geçtiğimiz gün yasağın kaldırılması ile evlerine dönen yurttaşlar, harabeye dönen evlerinden topladıkları eşyaları alarak evlerini terk etti.

 

Yüzlerce kişinin acelece terk ettiği ilçe adeta hayalet kente döndü. Yaşanan manzara ise yürek burkuyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler