1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da yasak 9.güne girdi
Sur'da yasak 9.güne girdi

Sur'da yasak 9.güne girdi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 9 günden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağının sona erdirilmesi için Urfakapı'dan yapılacak yürüyüş için kitle toplanmaya başlarken, polis alanı ablukaya alarak girişi çift taraflı kapattı.

A+A-

DİHA'nın haberine göre, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden abluka 9'uncu gününe girerken, kentte günlerdir olduğu gibi bugün de ablukayı kırmak için Sur'a yürüyüş düzenlenecek. DBP ve HDP il ve ilçe örgütleri öncülüğünde Urfakapı'da toplanmaya başlayan halk, Sur'a yürüyecek. Yurttaşlar yavaş yavaş toplanmaya başlarken, yasak kapsamına girmemesine rağmen polis barikatlarla Urfakapı'yı ablukaya alarak, çift taraflı kapattı.

Sur'daki ablukayı kırmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan belediye çalışanları ve yurttaşlar, Şeyh Sait Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. "Baskılar bizi yıldıramaz", "Suriçi halk yalnız değildir" sloganları atan kitleye, meydana kısa bir mesafe kala polis tazyikli su ile gruba müdahale etti. Polisin engellemesine rağmen Urfakapı'ya doğru yürüyüşe geçen kitle, buradan Sur ilçesine yapılacak yürüyüş kortejine dahil olacak.

Sur'daki ablukaya karşı Kayapınar ve Bağlar ilçelerinden gelerek Sento Caddesi'nde toplanan yurttaşlar ise, Urfakapı'ya doğru yürüyüşe geçti. Bağlar'dan Sur'a yürümek isteyen yüzlerce yurttaşa Sento Caddesi üzerinde polis müdahalesi oldu. Gaz bombası ve tazyikli su ile gerçekleşen saldırıya rağmen yurttaşlar sokak aralarına girerek Sur'a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitleye ikinci kez saldırı oldu. (DİHA)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler