1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da temizlik devam ediyor
Sur'da temizlik devam ediyor

Sur'da temizlik devam ediyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 103 gün sonra operasyonların durduğu, sokağa çıkma yasağının ise büyük bir bölümde devam ettiği Sur ilçesinde PKK'lılar tarafından döşenen mayın, patlayıcı ve tuzakların temizlenmesi için g

A+A-

Sokağa çıkma yasağının 6 mahallesi ile 1 caddesinde devam ettiği ve 103 gün sonra 13 Mart 2016 tarihinde 4 sokak ve Gazi Caddesi’nin tamamında kaldırıldığı Sur ilçesinde arama tarama faaliyetleri başlatıldı.

 

Özel harekat polisleri tarafından yapılan arama tarama faaliyetlerinde PKK'lılar tarafından yollara, binalara, sokak ve bina enkazlarına yerleştirilen patlayıcı, mayın ve tuzaklar teker teker tespit edilerek imha ediliyor. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği bölgede büyük bir titizlikle arama tarama faaliyeti yürüten özel harekat polisleri, olası saldırılara yönelik de tüm güvenlik önlemlerini aldı.

 

Polisler tarafından yapılan çalışmalarda PKK olaylarından dolayı enkaz haline gelen birçok binada patlayıcı ve tuzaklamalar tespit edildi. Tespit edilen patlayıcı ve tuzaklamalar güvenlik önlemleri alındıktan sonra bölgeye gelen uzman ekipler tarafından kontrollü olarak imha edildi. Güvenlik kuvvetleri PKK'lılardan temizlenen bölgedeki bina ve enkazları teker teker kontrol edip aramalarını sürdürüyor. Yaklaşık 6 bin binanın bulunduğu bölgede güvenlik kuvvetleri tüm binaları ve enkazı büyük bir titizlikle arayarak olası faciaları önlemeye çalışıyor.

72 ŞEHİDİN ARDINDAN SUR PKK'LILARDAN TEMİZLENDİ


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Harekat (JÖH), Özel Kuvvetler Birliği ve koruculardan oluşan güvenlik kuvvetleri tarafından müşterek düzenlenen operasyonlarda 72 şehit verilirken, 236 güvenlik görevlisi ise yaralandı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından 12 Mart tarihinde yapılan açıklamada operasyonlarda Sur ilçesinde toplam 286 PKK'lının etkisiz hale getirildiği bildirildi.


Operasyonların tamamlanmasının ardından sokağa çıkma yasağı 4 sokak ve 1 caddesinde kaldırılan Sur ilçesinin diğer bölgelerinde ise yasak devam ediyor. Yasağın devam ettiği bölgelerde arama tarama faaliyetlerinin ilçenin tamamen temizlenene kadar devam edeceği belirtildi.


(AKK-AŞ-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT