1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da ‘tahliye ve teslim ol’ anonsları sonuçsuz kaldı
Sur’da ‘tahliye ve teslim ol’ anonsları sonuçsuz kaldı

Sur’da ‘tahliye ve teslim ol’ anonsları sonuçsuz kaldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde mahsur kaldığı belirtilen ailelere tahliye anonsları yapılırken PKK’lılara ise teslim olma çağrısında bulunuldu.

A+A-

Sur’da bulunan bazı evlerdeki sivil halka tahliye olmaları için koridor açılırken, aynı koridordan PKK’lılara ise teslim olmaları yönünde anonslar yapıldı. Fakat tüm çağrılar sonuçsuz kaldı.

Diyarbakır Valiliği tarafından önceki gün yapılan açıklamada, çatışma bölgesinden 6 kişinin tahliye edildiğini, operasyon bölgesindeki her noktadan farklı saatlerde vatandaşın duyacağı şekilde, ses yayın cihazları ile anonslar yapıldığı belirtilmişti.

Bugün ise önceden duyurusu yapılan ve saat 15.30 itibariyle koridor açılan bölgede, varsa sivillerin tahliyesi ile teslim olmak isteyen PKK’lılara sesli anons ve çağrılarda bulunuldu.

Konuyla ilgili Valilik tarafından yapılan açıklamada; sağlık ekiplerinin, gelmek isteyenleri Dört Ayaklı Minare bölgesinde bekledikleri anonsları yapıldığı, fakat 2 saat süre ile tahliyesi talep edilen vatandaşların gelmediklerinin tespit edildiği ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere, 19 Şubat 2016 tarihinde Cumhuriyet İlkokulu bölgesinde Köprülü Sokak ve Muallak Sokak girişinde saat 16.20 sıralarında Muallak Sokak istikametinden 3 kadın (kadınlardan bir tanesi battaniye içinde yaralı) ve 3 erkek kolluk güçlerinin bulunduğu noktaya gelmişlerdi. Söz konusu kişiler Cumhuriyet İlkokulu önünden alınmış, battaniye ile taşınan kadının yaralı olduğu tespit edilerek 112 Acil Servis ambulansına teslim edilerek hastaneye kaldırılmıştı.

Daha sonra, tahliye edilenlerin arasında yaralı olan Fatma Ateş isimli kadın hayatını kaybetmiş, diğer 5 kişi savcılığa çıkarılmıştı. İfadeleri alınan DİHA Muhabiri Mazlum Dolan, Fahrettin Ateş, Ekrem Karatay ile hayatını kaybeden Fatma Ateş'in kızları Sinem ve Fatma Ateş tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilmişti.

Nöbetçi Diyarbakır 1'inci Sulh Ceza Hâkimliği’nde sorguları yapılan 5 şüphelinin 'PKK üyeliği' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Açılan koridordan kolluk güçlerinin bulunduğu noktaya gelenlerin ise şunlar olduğu belirtilmişti:

Ekrem Karatay, Fatma Ateş (ölen kadın), Fahrettin Ateş  (ölen Fatma Ateş'in kocası), Hüsamettin Ateş (ölen Fatma Ateş'in kayınbiraderi, Fahrettin Ateş'in kardeşi), Fatma Ateş (ölen Fatma Ateş’in kızı), Sinem Ateş (mahallesinde Sibel olarak biliniyor), Mazlum Dolan (DİHA Muhabiri)

HABERE YORUM KAT