1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sur'da son durum çok daha vahim
Sur'da son durum çok daha vahim

Sur'da son durum çok daha vahim

Diyarbakır'a gelen CHP heyetinde bulunan milletvekili Dr. Murat Emir durumun vahametini şu sözlerle açıkladı: Durum çok vahim'

A+A-

CHP'nin Sağlık Komisyonu üyeleri milletvekilleri Prof.Dr. Nurettin Demir, Dr. Niyazi Nefi Kara, Dr. Ali Şeker, Dr. Murat Emir, Dr. Çetin Arık ile Orhan Sarıbal, geldikleri Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde 2 Aralık'tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağındaki sorunları yerinden tespit etmek için temaslarda bulunmak için geldiler.. 


Yön Haber'in haberine göre, 41 gündür sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur ilçesine giren ve kentte tüm kesimlerle görüşen CHP heyetinde bulunan milletvekili  Dr. Murat Emir izlenimlerini YÖN Haber'e anlattı. 
Özlem Devrim Bahar'ın sorularını yanıtlayan CHP'li Murat Emir, Diyarbakır'daki durumun medyada anlatıldığından daha vahim olduğunu söyledi.


Murat Emir'in izlenimleri şöyle: 
Kente ilk geldiğimizde Sur'dan dumanlar yükseliyordu. Daha sonra da silah sesleri geldi. Yanımızda bulunanlar "her yeni gelenleri böyle silah sesleriyle karşılıyorlar" şeklinde espri yaptılar.


Medyadan izlediğimizden çok daha içler acısı bir durum var burada. İnsanlarımız okulsuz, hastanesiz, en temel hakları ellerinden alınmış. Burada insanlar her gördükleri kişiye adeta haykırıyorlar. Herkesin barış talebi var. Sur mahallesinde 24 bin kişi yaşıyormuş. Şu anda en fazla 2 bin kişinin yaşadığı söyleniyor. Düşünün ki bu karda kışta 22 bin kişi evini barkını bırakmış. Yokluk, yoksulluk had safhada. 


Biz burada tüm kesimleri ziyaret ettik. Şehitlerin de sivillerin de cenazeleri bizim cenazelerimiz. Hendeklerdeki  insanlar da bu ülkenin insaları. Tabii, konuştuğumuz yetkililer hendeklerin varlığından şikayet ediyor. Hendekler niye var diye sormak gerekiyor. Çözüm süreci adı altında bir çok uygulamaya göz yumulduğu anlaşılıyor.  
Bir vatandaşımız eğer biz bugün bu sorunları yaşıyorsak 550 milletvekili de sorumludur dedi. Bence bunu söylemekte haklılar.


Bu durum kesinlikle sürdürülemez. Güvenlikçi politikaları gözden eçirmek gerekiyor. Yepyeni bir bir yaklaşım geliştirmek lazım. Asıl düşünülmesi gereken o hendeklerin hiç olmaması. Bunun için de hukuk devletini tekrar inşa ederek, iç barışımızı sağlayarak her vatandaşımıza el uzatmamız gerekiyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler