1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da şiddetli çatışma: 4 yaralı
Sur'da şiddetli çatışma: 4 yaralı

Sur'da şiddetli çatışma: 4 yaralı

Sur'da sokağa çıkma yasağı 21'inci gününde devam ederken, dün şiddetli çatışmalar yaşandı.

A+A-

Sur İlçesi'nde 21'inci gününde devam eden sokağa çıkma yasağı sürerken, dün şiddetli çatışmalar yaşandı. İlçede yoğun patlama ve silah sesleri yükselirken, sesler kentin uzak noktalarından duyuldu. Çıkan çatışmalarda 2 asker ve 2 polisin yaralandığı öğrenildi.

 

Yasağa yönelik tepkiler de sürerken, merkez ve çevre ilçelerde yürüyüşler düzenlendi.Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 21'in gününde devam ediyor. Asker ve polisin ortak operasyon düzenlediği ilçede dün şiddetli çatışmalar yaşandı. Yoğun silah ve patlama sesleri ilçeden yükselirken, sesler kentin uzak noktalarından da duyuldu. İlçe üzerindeki helikopter hareketliliği de dikkat çekti. İlçede operasyonlarını sürdüren 7'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı askerler, polis ve jandarma özel harekat timleri ile YDG-H üyeleri arasında dün Hasırlı Mahallesi Yıkıkkaya Sokak üzerinde çatışmalar meydana geldi.
 
2 asker, 2 polis yaralandı


Gün boyu süren çatışmalarda 2 asker ve 2 polisin yaralandığı öğrenildi. Yaralı askerleri almaya giden ambulans, yoğun çatışma nedeniyle bölgeye giremedi. Güvenli bölgede bekletilen ambulanslar, çatışma durunca yaralı askerleri alıp Diyarbakır Asker Hastanesi'ne kaldırdı. Yaralıların durumunun iyi olduğu gelen bilgiler arasında. Barikatların kaldırılmasında polise ait zırhlı kepçeye de roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda roketatar kepçenin önüne düşerek infilak etti. Saldırıda ölen ve yaralanan olmazken, kepçede hafif hasar meydana geldiği öğrenildi.
 
Protesto gösterileri devam ediyor


Yasağa yönelik protesto gösterileri de devam ediyor. Bağlar'da DBP ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Kaymakamlık önünde basın açıklaması yapmak üzere yürüyüşe geçti.

 

Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, DBP Bağlar İlçe eşbaşkanlarının da bulunduğu yüzlerce kişinin yürüyüşüne polisler iki defa engel olarak yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Yapılan görüşmelerin ardından kalabalık Kaymakamlığın karşısına kadar yürüdü. Ardından Sibel Yiğitalp açıklama yaptı. Yiğitalp, "Ama buna karşı AKP ve Saray iktidarı tekçi zihniyetle savaş açtı. Bu işin çözümü savaş değil siyasi çözümdür. Ölümler sadece öfkeyi artırır, halklar arasında kopuşa neden olur. Şiddet halklar arasında sadece uçuruma neden olur" dedi.

 

Sur'daki abluka kaldırılıncaya kadar Diyarbakır halkının süresiz direnişte olacağını ifade eden Sibel, "Bunun çözümü bellidir. Tecridi kaldırıp bir an önce Sayın Öcalan ile görüşmeler başlatılmalı. Her geçen gün daha fazla ölüm demektir. Yetmedi mi katledilenler, toptan mı öldürmek istiyorsunuz? Son kez uyarıyoruz bu ablukayı kaldırın" dedi. Kayapınar'da oturma eylemi Kayapınar'da ise Rojava Parkı'nda eylem düzenlendi. Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir'in de bulunduğu yüzlerce kişi buradan Kayapınar Kaymakamlığı'na yürümeye başladı ancak olağanüstü önlemler alan polisler yürüyüşe izin vermedi. Engellemeyi protesto eden kitle oturma eylemine başladı. Oturma eyleminin ardından kitle DBP Kayapınar ilçesine yürüyüşe geçti. Polisler yürüyüşe biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.
 
Bismil'de müdahale


Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde binlerce kişi Nato Caddesi üzerinde yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan uzun bir yürüyüşün ardından kitlenin yürüyüşünü engelleyen polisler kitlenin üzerine tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıtmaya çalıştı. Başta Nokta, Nato, Şentepe, Tekel ve Seyrantepe mahallelerinde barikatlar kuruldu. Polisin yoğun gaz bombaların kullandığı Rojava, Tekel ve Avaşin mahallelerinde bulunan okullardaki öğrencilerin gazdan etkilenmesiyle okullara akın eden aileler çocuklarını okullardan aldı.

 

Eczane ve fırınların dışında kepenk ve kontakların açılmadığı ilçede Bismil İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı çok sayıda askeri zırhlı araç Bismil köprüsünün yanında konuşlandırılması dikkat çekti. İlçe geneline yayılan olaylarda 1'i çocuk 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Enver Çelebi (50), İshak Solmaz (19), Süphan Zengin (19), Ahmet Sugucu (31), Kadri Fidan (35), Mahsum Ceylan (18) ve D.D. (12) adlı yurttaşlar, Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Çınar'da yürüyüş Çınar ilçesinde de DBP ve HDP öncülüğünde bir araya gelen yurttaşlar, bölgede günlerce süren sokağa çıkma yasaklarına karşı Çınar Kaymakamlığı'na doğru yürüyüşe geçti.

 

Yürüyüş Üçyol'da polis engeline takıldı. Polis, Kaymakamlığı yürüyüp açıklama yapmak isteyen kitlenin önünü, TOMA, zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleriyle oluşturduğu barikatla kapattı. Kitle adına burada açıklama yapan DBP İlçe Eşbaşkanı Naşid Bat, AKP'nin 7 Haziran'da aldığı seçim yenilgisini halkın iradesinden çıkarmaya çalıştığını söyledi. Haziran seçimi yenilgisinden sonra AKP'nin Kürt halkının iradesini tanımadığını ifade eden Bat, "Şuan gelinen aşama topyekun bir imha, inkar ve iç savaş politikasıdır. Hiçbir yasal zemini olmayan sokağa çıkma yasaklarıyla Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi ve Kerboran ilçeleri ablukaya alınarak katliamlar yapılmaktadır" diye konuştu.

 

Yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren kitle olaysız bir şekilde dağıldı. Ergani'de yürüyüşe engel Abluka ve saldırılara karşı protesto eylemine sahne olan bir diğer merkez Ergani ilçesi oldu. Bir araya gelip Kaymakamlık binasına doğru yürümek isteyen yurttaşlar, polisler tarafından engellendi. Kitle "Kürdistan'da ölümlere son" pankartı eşliğinde ilçe binası önünde oturma eylemi düzenledi. "Sivil ölümlere son", "Dinimin kutsalına dokunma" dövizleri taşınırken "Bijî berxwedana Sur ê", "Katil Erdoğan" ve "Sur'da direnene bin selam", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. Kitle adına açıklama yağan DBP İlçe Eşbaşkanı Şehmuz Doku, anti-demokratik uygulamaları kınadıklarını belirterek, yürüyüşlerinin dahi engellendiğini ifade etti.

 

Doku, "Sanılmasın ki baskılar devam ettiği müddetçe biz sesimizi asla kısmayacağız. Yine alanlarda olup demokratik haklarımızı kullanacağız" dedi. Lice'de yürüyüş Lice'de de HDP ve BDP ilçe örgütleri öncülüğünde ilçe Kaymakamlığı'na yürüyüş gerçekleştirildi. BDP ilçe örgütü binası önünde bir araya gelen çok sayıda yurttaş, Kaymakamlık'a yürüdü. Kaymakamlık önünde kitle adına açıklama yapan BDP İlçe Yöneticisi İdris Özbahçivan, Kürdistan kentlerinde devam eden yasaklara ve katliamlara dikkat çekerek, "Kürt halkına yönelik katliamlara varan saldırılarla Kürt halkını iradesizleştirilmeyeceklerini gördüler. Kürt halkını n demokratik mücadelesi bütün bu saldırılara rağmen devam edecek" dedi.

 

Her gün sivil insanların katledilmesine seyirci kalınmaması gerektiğini ifade eden Özbahçivan, "Mahallere toplarla, tanklarla saldırlar hendek mücadelesiyle izah edilemez. Aksine Kürt halkını iradesizleştirme, bastırma mücadelesidir'' dedi. Kulp'ta yürüyüş Yine Kulp ilçesinde de çok sayıda yurttaş, DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek Kaymakamlığa yürüdü. Kitle burada yaptığı açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.

HABERE YORUM KAT