1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da ses var, haber yok!
Sur'da ses var, haber yok!

Sur'da ses var, haber yok!

Sur İlçesi'nde 5'ici kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 4'üncü gününde devam ediyor, içeriden yoğun patlama ve silah sesleri gelirken, operasyonun sonuçlarına ilişkin Sur'dan haber alınamıyor.

A+A-

Hasırlı Mahallesi'nde bir eve bomba isabet ettiği ve yaralıların olduğu bilgisi var. Şêx Said (Dağkapı) Meydanı'nda da yasak ilan edilerek, yasağın kapsamı genişletilirken, yasağı protesto etmek için DBP öncülüğünde kent merkezi ve ilçelerde kitlesel eylemler yapıldı.


Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 5'inci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 4'üncü gününde devam ediyor. Önceki gün yasak kapsamı genişletilerek Şêx Said (Dağkapı) Meydanı'nda da yasak ilan edildi. Diyarbakır Valiliği, Yenişehir ilçesinde bulunan Şeyh Sait Meydanı'nda (Dağkapı) sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yapılan açıklamada, "İlçemiz Yenişehir Mahallesi Dağkapı Meydanının anılan mahallelerin bitişiğinde olması, mezkur risklerin bu meydan için de aynen geçerli olması, operasyon bölgesine yakınlığı nedeniyle, vatandaşların can ve mal güvenliğini temin etme adına, İlçemiz Yenişehir Mahallesi Dağkapı Meydanı'nda 5442 sayılı Kanunun 32/Ç maddesi gereğince, 03.12.2015 Perşembe günü saat 16.30'dan geçerli olmak üzere, ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir" denildi.
 
Yasağın bilançosu netleşmedi


Yasağın başladığı 2 Aralık tarihinden bu yana ilçede patlama ve silah sesleri eksilmezken, şuana kadar 3 kişinin yaşamını yitirdiği gelen bilgiler arasında. Yaralıların olduğu ve hastaneye kaldırılamadığı da belirtilirken yaralı sayısı konusunda net bilgi edinilemedi. 6 mahalleye yasak getirilmesine rağmen tüm ilçeyi abluka altına alınırken, çatışmaların Hasırlı, Fatihpaşa ve Hançepek mahallelerinde yoğunlaştığı öğrenildi. Operasyonda bombaatar kullanıldığı ve birçok evin hasar gördüğü yönünde mahalleden bilgiler gelirken, bilgi henüz netleştirilemedi. Sık sık ilçeden siyah dumanlar yükseliyor. Dumanların yükseldiği ilçeye itfaiye araçları gönderildi.
 
Ölen şahsın cenazesi alındı


Önceki gün yaşamını yitiren ve çatışmalar nedeniyle cenazesi alınamayan Mehmet Demirel'in mahallede bekletilen cenazesini almak için heyet ve aile yetkililerle görüştü. Yapılan görüşmelerin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il örgütlerinden oluşan bir heyet ilçeye girdi. Hasırlı Mahallesi'nde bulunan cenazeyi almak için heyet, Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu sokaktan mahalleye girerek, cenazeyi aldı. Şeyh Sait Meydanı (Dağkapı) tarafından ilçeden çıkartılan cenaze, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Mehmet Demirel'in cenazesinin yapılacak otopsi işleminin ardından defnedilmesi bekleniyor.
 
Yasağı protesto gösterileri


Sokağa çıkma yasağını protesto etmek için kent merkez ve ilçelerde protesto gösterileri düzenlendi. DBP Diyarbakır İl Örgütü'nün çağrısıyla Koşuyolu Parkı'nda bir araya gelen binlerce kişi valilik binasına yürümek isterken, yürüyüşüne polis isin vermedi. HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir, DBP il eşbaşkanları, il ve ilçe yöneticilerinin katıldığı yürüyüş AZC Plaza önüne kadar gerçekleştirildi. Sık sık "Her yer Suriçi her yer direniş" sloganları atan kalabalık, AZC Plaza önünde basın açıklaması düzenledi. DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Sur'da hayata geçirilen katliamları kabul etmediklerini vurgulayarak, yasakların insanlık dışı olduğunu belirtti. Sur halkının katliamla karşı karşıya olduğunu söyleyen Şimşek, Diyarbakır halkına da şu çağrıyı yaptı: "Amed halkı bu saldırılara karşı sessiz kalmamalıdır. Bu saldırıları boşa çıkarmak için halk alanlarda olmalıdır. Amed halkı mücadelesiyle saldırıları boşa çıkaracaktır."
 
'Hendekleri tartışabiliriz ama...'


HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de hendekler bahane edilerek saldırı yapıldığını aslında hendeklerin neden kurulduğunun merak edilmesi gerektiğini ifade etti. Kürt halkının devletin saldırılarına karşı öz savunmaya geçtiğini belirten Pir, "Kürtlerin toplumsal hafızası onlara öz savunmasını yapmasını söylüyor. Hendek noktasını tartışabiliriz ancak önce hafızalardaki kötü olaylardan kaynaklı özür dilenmelidir. Devletin tek yapabildiği şiddettir. Biz bunu istemiyoruz. Bu katliamları derhal durdurun" diye konuştu.
 
'Anayasa değişikliği yapılmalı'


"Kürdistan'da kelle avcılarının derhal çekilmesi gerekiyor" diye konuşan Pir, Kürt halkının varlığını kabul eden yeni bir anayasa değişikliği ve müzakere masasına oturulması gerektiğini ifade etti. Pir, Kulp'ta yanarak ölen 6 çocuğu hatırlatarak, "Dün biz onlar için yapılan törene katıldık ama havuz medyası bizim orada olmadığımızı iddia ediyor. Ancak biz oradaydık ama AKP'den tek bir vekil dahi yoktu. Ruhsatı olmayan bir yerde çocuklar katledildi ancak bu ruhsatı Diyanet usulsüz şekilde verdi" diye belirtti. Açıklamanın ardından kitle 15 dakikalık oturma eylemi yaptı.
 
Eğil'de protesto açıklaması


Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde, Sur'daki sokağa çıkma yasağı HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde protesto edildi. Çarşı merkezinde yapılan açıklamaya partililerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Kitle adına açıklama yapan DBP İlçe Eşbaşkanı Emrah Sözer, AKP'nin Kürdistan kentlerinde ve son olarak da Sur ilçesinde halkın özyönetim talebini boğmaya çalıştığını söyledi. Kürt halkının mücadelesinin bugüne kadar katliamlarla bitirilemediğini, bundan sonra da bitirilemeyeceğini dile getiren Sözer, "Bu halk sizin Saray hırsınıza ve faşizan uygulamalarınıza boyun eğmeyecektir. Sizin bu kirli savaş politikalarınıza, katliamlarınıza karşı özyönetim ve topyekün direnişle cevap verilecektir'' dedi.
 
Bismil'de yürüyüş


Bismil Belediye Eşbaşkanları Cemile Eminoğlu, Resul Sarı, BDP, HDP ilçe eş başkanları ve yöneticilerinin bulunduğu binlerce kişi, DBP ilçe binası önünde toplandı. Katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğrafının bulunduğu "Kürdistan'da yapılan insanlık dışı baskı, işkence ve ölümleri durdurmak için yürüyoruz" yazılı pankartı taşıyan grup, İstasyon Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti.

 

Kitle sık sık "Katil devlet hesap verecek", "Savaşa karşı omuz omuza" sloganları attı. Kısa bir açıklama yapan Bismil DBP ilçe Eşbaşkanı Celile Kaplan, zulmün sonu olmadığını, zulüm yapanların bir gün halka hesap vereceğini söyledi. HDP İlçe Eşbaşkanı Habip Akıncı ise, AKP hükümeti iktidara geldiği günden beri tutarsız ve baskıcı yöntemlerini sürdürdüğünü belirterek, "Her gün bir ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edilerek tanklarıyla, toplarıyla asker, polis ve sarayın özel timleriyle halkın üzerine saldırıyor. Katliamların bir daha olmaması için buradayız" dedi.
 
Yapılan açıklamanın ardından kitle dağılırken, soyadı öğrenilmeyen Hasan adlı bir genç, polislerin fotoğrafını çektiği gerekçesiyle gözaltına alındı.
 
Çınar'da karayolu trafiğe kapatıldı


Çınar'da ise, DBP ve HDP ilçe örgütleri, yasağı Diyarbakır-Mardin Karayolu'nu trafiğe kapatarak protesto etti. Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Cengiz, DBP İlçe Eşbaşkanları Naşit Bat, Hayat Akyol, HDP İlçe Eşbaşkanları Serhat Aslan ve Şükran Baran'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Diyarbakır-Mardin Karayolu'na kadar yürüdü. Burada kısa bir açıklama yapan DBP Çınar İlçe Eşbaşkanı Hayat Akyol, AKP'nin 7 Haziran'da aldığı seçim yenilgisinin faturasını Kürtlere çıkardığını söyledi. Akyol, "Bu savaşla birlikte dünyada eşi bulunmayan hukuk dışı yöntemlerle ilçelerde günlerce saldırılar yapıyorsunuz. Siz insanlık dışı yöntemler kullanarak halkı sindirmeye çalışırsanız halk direnir. AKP ve devlet politikasının Kürdistan'da hiçbir meşruiyeti kalmamıştır" dedi.
 
Kayapınar'da eylem


Diyarbakır'ın Merkez Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi'nde de, protesto gösterisi düzenlendi. Dr. Sıtkı Göral Caddesi üzerinde toplanan grup, havai fişek gösterisi ile yasağa tepki gösterdi. Eyleme, yoldan geçen araçlar korna çalarak destek verirken, grup, "Bijî berxwedana Surê" , "Bijî berxwedana Nisêbîn" sloganları atarak dağıldı.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT