1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da operasyonlar sürüyor
Sur'da operasyonlar sürüyor

Sur'da operasyonlar sürüyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlar 82'inci gününde de devam ediyor.

A+A-

Operasyonların aralıksız sürdüğü ve sürekli çatışmaların yaşandığı ilçede evler harabeye dönüştü. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde konuşlanan ve hendek kazıp, barikat kurarak halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan PKK'lıların temizlenmesine yönelik başlatılan operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor.

Güvenlik kuvvetlerinin dört koldan başlattığı operasyonlar, Hasırlı ve Fatihpaşa Mahallesi arasında kalan bölgede yoğunlaştı. PKK'lıların sığındıkları bölgeyi ablukaya alan güvenlik kuvvetleri ile PKK'lılar arasında aralıksız çatışmalar sürerken, güvenlik kuvvetleri çemberi daraltarak ilerliyor. Operasyonda ilerleyen güvenlik kuvvetleri, PKK'lılardan  temizledikleri binalarda tuzak ve bombalara karşı titiz bir arama yaparak kontrollü ilerleyişini sürdürürken, ilçedeki silah sesleri şehrin birçok noktasından duyuluyor. Yükselen dumanlar da çevreden görülüyor. Güvenlik kuvvetlerinin temizledikleri binalarda PKK'lıların keskin nişancılar için hazırladıkları noktalar da tekek teker ele geçirildi.


Binalarda çevreye hakim noktalar oluşturup keskin nişancıları konuşlandıran PKK'lıların  kullandıkları bölgeler alınarak çemberi daraltıp ilerleyen güvenlik kuvvetleri, sokaklarda, binalarda ve bina kapılarında kurulan tuzakları da imha ediyor. Güvenlik kuvvetleri tarafından kontrol altına alınan bölgelerdeki hendek ve barikatlar bölgeye götürülen iş makineleri tarafından kapatılıyor.

OPERASYONA HAVADAN HELİKOPTER GÖRÜNTÜLERİ İLE DESTEK VERİLİYOR


Karadan Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Harekat (JÖH), Özel Kuvvetler Birliği ve korucuların müşterek sürdürdüğü operasyonlara havadan polis helikopteri ile çekilen görüntülerle de destek sağlanıyor. 24 saat aralıksız bölgenin üzerinde uçan polis helikopteri tarafından çekilen görüntüler karadan operasyonu yürüten birliklere iletilerek, PKK'lıların  konuşlandığı yerler hakkında bilgi veriliyor.


Öte yandan çember daraldıkça PKK'lıların fedai eylemler yaparak bombalı saldırıları arttıracakları da telsiz konuşmalarına yansıdı. PKK'lıların telsiz konuşmalarını çözen güvenlik kuvvetleri, daralan çemberden dolayı fedai eylemler denilen bombalı saldırıların artması için hazırlık yapıldığını tespit etti. 


Sur ilçesi Hasırlı ve Fatihpaşa Mahallesi arasında bulunan bölgede operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor.


(AKK-CC-Y)

HABERE YORUM KAT