1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da mahsur kalanlar AP gündeminde
Sur'da mahsur kalanlar AP gündeminde

Sur'da mahsur kalanlar AP gündeminde

Diyarbakır’da bir dizi temasta bulunan Avrupa Birliği Parlamentosu (AP) Raportörleri'nden oluşan heyet Sur'da mahsur kalan sivillerin yakınlarıyla bir araya geldi.

A+A-

AP Raportörleri'nden oluşan bir heyet HDP milletvekilleriyle birlikte Sur'da mahsur kalan sivillerin aileleriyle Sur Belediyesi Toplantı Salonu'nda bir araya geldi.

Yapılan toplantıya yakınları bombardıman altında olan çok sayıda ailenin yanı sıra DBP ve HDP il eş başkanları ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları katıldı. Yaklaşık iki saat süren toplantıda AP Heyeti, Sur'da kalan yurttaşların durumları ile ilgili ailelerden görüş alındı.

Cizre’den hiç ders almadık mı?

Gazeteci Mazlum Dolan'ın Babası Remzi Dolan Sur'da mahsur kalan insanların her geçen dakika ölüme daha yakın olduklarını söyledi. Devletin Cizre'de olduğu gibi vahşi bir katliam yapmaya çalıştıklarını söyleyen Dolan, "Cizre'den hiç mi ders almadık? Eğer Avrupa insanlık değerlerini yitirmemişse bu duruma derhal müdahale etmeli ve o insanların sağ salim bir şekilde oradan çıkmasına olanak sağlamalı. Avrupa insan hakları mahkemesi gerçekliğini yitirmemişse eğer burada üç aylık bir bebek bile PKK'lı diye katlediliyor buna göz yummamalı" dedi.

Türkiye'de hukuk ve adaletin kalmadığına vurgu yapan Dolan "Akşam oğlum Mazlum aradı beni, oğlum diyorum başka ev yok mu, hemen oradan ayrılın diyorum. Baba, başka ev kalmamış ki diyor. Burada bu harabenin altında 30-40 kişi varız diyor, üstelik hepsi sivil. Siz Avrupa heyetine soruyorum, vicdanlı birer insan olarak gelin orada yapılan vahşeti beraber izleyelim belki o zaman aslında ne demek istediğimizi anlarsınız. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir vahşet söz konusu. Siz kendiniz görün ve öyle dünyaya yaşadığımız vahşeti anlatın. Biz konuştuğumuzda hemen PKK'lı damgası yiyoruz. Burada insanlık kalmamış. Lütfen gelin görün ve gidin anlatın bunları. Bu kırk senedir böyle devam ediyor. Üç aylık bir bebeği altmış yaşında bir amcayı PKK'lı diye lanse edip onlara ölümü reva görenlere inanmayın” dedi.

Çalmadık kapı bırakmadık

Sur'da bombardıman sırasında yaşamını yitiren Fatma Ateş'in ağabeyi Abdulhalim Tanrıkulu söz aldı. Tanrıkulu, çalmadık kapı bırakmadıklarını ve görüşmelerinin tamamının yanıtsız kaldığını söyledi. Sur'da akrabalarına saldıran asker ve polislerin kimseyi dinlemediğini de dile getiren Tanrıkulu, "Biz bu memleketin insanları değil miyiz? Akrabalarımız kendi canlarını korumak için bir bodrumlara sığınmışlar. Fakat asker ve polisler yine de onları rahat bırakmıyorlar. Kafalarına koymuşlar o insanları Cizre'de yaptıkları gibi öldürecekler. Sonra da PKK'lı diyecekler, buna sessiz kalınmamalı" diye konuştu. Tanrıkulu, "Bir şey olursa burada bulunan herkes suçludur. Bu devlet resmen bize düşman gözüyle bakıyor. Bunu anlıyorum da Avrupa Parlamentosu neden sessiz kalıyor. Bu katliam karşısında Avrupa parlamentosunun suskunluğu da bir suç teşkil etmektedir" dedi.

Görüşmeler sağlayacağız

AP Dış İlişkiler Koordinatörü Richard Haiott ise taleplerinin tamamını not aldıklarını ve gerekli mevkilerle görüşmeler sağlanacaklarını söyledi. Toplantının ardından heyet, Sur'da yaşam koridorunun açılmasına dönük Diyarbakır Valiliğine giderek yetkililerle görüşme yapıldı.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler