1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da Kutlu Doğum heyecanı
Sur'da Kutlu Doğum heyecanı

Sur'da Kutlu Doğum heyecanı

Diyarbakır'ın tarihi Sur İlçesi'nde “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle bir etkinlik düzenlendi, etkinlikte Kız Kuran Kursu öğrencileri, hem Türkçe ve Kürtçe ilahiler seslendirildi, hem de tiyatro gösterisi yaptı.

A+A-

Diyarbakır'da Sur İlçe Müftülüğü öncülüğünde “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Nilgün Düğün salonunda düzenlenen etkinliğe Sur İlçe Müftüsü Ramazan Tolan, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte ilçede bulunan Kız Kuran Kursu öğrencileri tarafından, Türkçe ve Kürtçe ilahiler seslendirildi. Ayrıca Alipaşa Mahallesi Kız Kuran Kursu öğrencileri etkinlikte, “Âlemlere Rahmet” adlı tiyatro oyunu sergiledi. Alipaşa Mahallesi Kız Kuran Kursu'nun minik öğrencileri ise, sahabe kıyafetleri ile Aşere-i Mübeşşere'yi (Cennetle müjdelenen 10 sahabe) tanıttı.

Öğrenciler göz doldurdu

Daha sonra sahne alan Haznede Kız Kuran Kursu'nun minik öğrencileri de, Peygamber Efendimizin (S.A.V) hayatını kronolojik sırasın göre anlattı. Öğrenciler, sergilemiş oldukları performansla göz doldururken, öğrencileri izlemeye gelen aileler ise, duygu dolu anlar yaşadı. Yoğun ilgi gören etkinlik Alipaşa Mahallesi Kız Kuran Kursu öğrencileri'nin okumuş olduğu mevlit ile son buldu.

“Çok mutlu oldum”

Etkinlikte Hz. Ebubekir'i canlandırarak onun hayatını anlatan Nurhilal (9) adlı öğrenci program sonrası duygularını şöyle anlattı;

“Hz. Ebubekir gibi bir halifeyi canlandırmam beni çok mutlu etti. Hocam bana bunu söylediğinde çok heyecanlandım. Bana okuyacağım metni verdiler. Bende onu ezberlemek için durmadan okudum ve ezberledim. Bana bu rolü veren hocalarıma mahcup olmamak için elimden geleni yaptım. İlk defa böyle bir etkinlikte yer almamam rağmen hocalarım sergilemiş olduğum performanstan memnun olduklarını söylediler. Bana verilen rolü laiği ile yerine getirmekten çok mutluyum.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT