1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da haşere, akrep ve yılana karşı ilaçlama
Sur’da haşere, akrep ve yılana karşı ilaçlama

Sur’da haşere, akrep ve yılana karşı ilaçlama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, merkez Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı mahallelerde dört ekiple haşerelere karşı, Sur içi ve diplerinde ise akrep ve yılana karşı bir ekiple ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, kent genelinde ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle uzun bir süre çalışmaların yürütülemediği Suriçi’nde durumun aciliyetinden dolayı beş ekiple ilaçlama çalışmalarını yürüten Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Sur içleri ve diplerinde yılan ve akreplere karşı; Suriçi’nin yasaksız mahallelerinde ise sinek ve sivrisinek gibi haşerelere karşı ilaçlama çalışmasına devam ediyor.

Günde 2 tonun üzerinde ilaçlama yapan ekipler bugün çalışmalarını İskenderpaşa Mahallesi’ndeki evlerin bodrumları,  rögar kapakları ve metruk alanlarında; akrep ve yılanlara karşı ise Çiftkapı’da sürdürdü.

Sadece Sur’da beş ekip ilaçlama yapıyor

Çalışmaları yerinde denetleyen Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu,2016 yılı ilaçlama çalışmalarına 15 Mart’ta başlanıldığını, çalışmaların hala devam ettiğini belirtti. Sur’da sokağı çıkma yasağından dolayı çalışmaların aksadığına dikkat çeken Mertoğlu, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı mahallelerde ilaçlama çalışmasının sürdüğünü dile getirdi. Mertoğlu, Sur’da ilaçlamada toplam beş ekibin görev yaptığını, tam teçhizatlı bir ekibin Sur diplerinde yılan ve akrep ilaçlamasında, dört ekibin ise mahallelerde çalıştığını kaydetti.

Mahalle aralarında ekiplerin sinek, sivrisinek, larva ve vektörlerle mücadele için ilaçlama yaptığını vurgulayan Mertoğlu, “Suriçi’nde şu ana kadar tespit ettiğimiz haşerelerin 960 üreme yeri var. Ayrıca ekiplerimiz yeni üreme alanlarını da tespit ediyor. Bu tespit edilen yerler periyodik olarak 10-15 günde bir ilaçlanıyor.” şeklinde konuştu. Normalde belirledikleri alanlardaki ilaçlama çalışmasında bir ekibin görev yaptığını söyleyen Mertoğlu, durumun aciliyetinden dolayı Sur’da beş ekiple çalışma yürütüldüğünü dile getirdi.

Vatandaşlara çöp uyarısı

Sivrisinekte larva, karasinekte ise ergin ve uçkunla mücadele edildiğini belirten Mertoğlu, ayrıca mahallelerde gerekli yerlerde yılan ve akreplere karşı da ilaçlama yapıldığı söyledi. Sur’da sokağa çıkma yasağının uygulandığı yerler dışında girilmeyen ve ilaçlama yapılmayan sokağın kalmayacağını ifade eden Mertoğlu, “Bizim yurttaşlardan istediğimiz tek şey çevrelerini temiz tutmaları ve çöplerini saatinde dışarıya çıkarmalarıdır. Saatinde çıkmayan çöpler zamanla sinek ve sivrisineklerin üreme yerleri olabiliyor.” dedi.

Surlardaki ilaçlama bir hafta sürecek

Suriçi’nde günde toplam 2 tonun üzerinde ilaçlama yapıldığını kaydeden Mertoğlu, Sur dipleri ve iç kısımlarında akrep ve yılanlarla mücadelenin yaklaşık bir hafta süreceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT