1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Sur’da esnaf kan ağlıyor’
‘Sur’da esnaf kan ağlıyor’

‘Sur’da esnaf kan ağlıyor’

Diyarbakır’ın Sur ilçesi’nde esnaflık yapan ve neredeyse iflasın eşiğine geldiğini belirten Anıl Gold Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı İş adamı Mehmet Şerif Kulaksız, “Sur’da esnaf kan ağlıyor. Hepimiz iflasın eşiğindeyiz” diye konuştu.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 22. güne giren sokağa çıkma yasağının olumsuz etkileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Yaklaşık 25 bin kişinin göç ettiği ilçede, çatışma ve bomba sesleri yükselmeye devam ederken, Sur genelinde 360 esnafın dükkan kapattığı, 50’sinin de yer değişim talebinde bulunduğu öğrenildi. Çatışmalar nedeniyle hemen bütün iş yerlerinin kapalı olduğu ilçede esnaf kan ağlıyor.


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 22. güne giren sokağa çıkma yasağının olumsuz etkileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Yaklaşık 25 bin kişinin göç ettiği ilçede, çatışma ve bomba sesleri yükselmeye devam ederken, Sur genelinde 360 esnafın dükkan kapattığı, 50’sinin de yer değişim talebinde bulunduğu öğrenilirken, Sur’da Kuyumculuk  yapan vatandaşlardan Mehmet Şerif Kulaksız bir an önce çatışmaların sona ermesi ve Sur’da sokağa çıkma yasağının kaldırılması gerektiğini savundu. 


İlçede bulunan tüm esnafın iflasın eşiğinde olduğunu vurgulayan Kulaksız, “Sur Diyarbakır ekonomisinin can damarıdır. Burada yaşanan çatışmalar esnafları iflasın eşiğine getirdi. Yüksek Meblalarda kiralar ödeyen esnaf kiralarını ödeyemez hale geldi. Neredeyse bir aya yakındır burada ekonomik faaliyetler durmuş durumda. Buradaki esnafımızın çok güçlü bir sermaye yapısı yok. İki ay üç ay iş yapmadan kendi faaliyetlerini sürdürebilme imkanı olmayan işletmeler. Dolayısıyla bu bir aylık zaman zarfında işletmelerin kapalı olması buradaki esnafı çok ciddi anlamda iflasla karşı karşıya bırakmıştır.Artık ölümler olmasın hiç kimse ölmesin Savaş değil kardeşlik istiyoruz  Barış olsun savaşın olmaması tek temennimiz,Devlet büyüklerimiz sesimizi duysun ve bir an önce bu yasağı kaldırıp operasyonları durdursun” diye konuştu.
    

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler