1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da 'dönüşüm' planının içeriği yayınlandı
Sur'da 'dönüşüm' planının içeriği yayınlandı

Sur'da 'dönüşüm' planının içeriği yayınlandı

Çatışmalarla gündemde olan Diyarbakır'ın Sur ilçesiyle ilgili 'dönüşüm planı'nın içeriğine dair bugün bir haber yayınlandı.

A+A-

Buna göre 9 bin binanın yer aldığı ilçede tarihi yapılar koruma altına alınacak.
Ayrıca mağdur vatandaşlara ev fiyatları konusunda destek verilecek.

Diyarbakır’ın Sur ilçesine yönelik 'kentsel dönüşüm projesi'nin detayları Star gazetesinde bugün yayınlanan haberde yer aldı. Ercan Baysal imzalı habere göre dönüşüm 1 milyon 870 bin metrekare alanda gerçekleşecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Toplu konut İdaresi’nin (TOKİ) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda projenin ana unsuru ‘az konut, çok ticaret’ olarak belirlendi. Koruma amaçlı imar planının hazır olduğu projenin tüm unsurlarıyla hayata geçmesi için uzmanlar, 4 milyar Türk Lirası’na yakın bir rakama ihtiyaç olduğunu belirtirken yapılacak binaların 4 katı aşmayacağını kaydetti. Hiçbir binanın yüksekliği tarihi surların üzerine çıkamayacak. Vatandaşa evlerinin kamulaştırılması karşılığında rayiç bedel üzerinden ödeme yapılacak. Ancak belirlenecek rakam bölgede çatışmalar başlamadan önceki değere göre hesaplanacak. Kentsel dönüşüm çalışmalarında ünlü sanat tarihçisi Albert Gabriel’in Sur içinin 1930’lu yıllara ait fotoğraflarından da yararlanıldığı belirtiliyor. 

Haberde projenin başlıkları şöyle sıralanıyor:
- 1000 adet tarihi eser koruma altına alınacak.

- 8 bin ev tarihi dokuya uygun inşaa edilecek. 

- Binalar surları gölgelemeyecek ve 4 katı aşmayacak.

- Terör saldırısı öncesi rayiç bedel esas alınacak.

- Proje için 4 milyar lira bütçe ayrıldı. (Star)

HABERE YORUM KAT