1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da dayanışma devam ediyor
Sur’da dayanışma devam ediyor

Sur’da dayanışma devam ediyor

Sur Belediyesi, Sur’da yaşananlardan dolayı evini terk etmek zorunda kalan ailelerle dayanışma devam ediyor.

A+A-

Sur Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğünce, göç etmek zorunda kalan ve belediyemize başvuran ailelerle ihtiyaçları konusunda destek ve buluşturucu çalışmalar devam etmektedir. 

Yasaklı 6 mahalleden çıkan ailelerle ilgili dayanışma ve paylaşma çalışması yürüttüklerini belirten Sur Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Bahar Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 6 mahalleden göç eden ailelere, battaniye, sünger, gıda ve diğer ihtiyaçların karşılanması konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirtti.  

Yıldırım “Yasaklı olan 6 mahalleden çıkan ve yine Suriçi’nin başka mahallelerinde ikamet eden bin yüz ailemiz olduğu tespit edildi. Bu rakam her hafta Suriçi’ne dönen ve belediyemize başvuran ailelerin bilgisi doğrultusunda güncelleniyor. Belediyemize başvuran bu aileler, daha sonra ziyaret edilip bire bir görüşmeler yapılarak kayıtları alınıyor. Kayıtları alınan ailelere imkânlar dâhilinde, büyük oranda Büyükşehir Belediyesi’nin, yine yardım derneklerinin, STK’ların ve şahsen destek sunmak isteyen kişilerin sağladıkları temel ihtiyaç malzemeleri ile dayanışmaya çalışılmaktadır.

Destekler doğrultusunda hazırlamış olduğumuz temel gıda kolilerini ailelerimize ulaştırıyoruz. Ayrıca giysi ihtiyacı olan yurttaşlarımızı da belediyemiz bünyesinde hizmet veren “Giysi Bank”a davet ediyoruz” diye konuştu. Yıldırım, bunun dışında ihtiyacı olup da gözden kaçırdıkları ve kayıtlarını gerçekleştiremedikleri ailelerin, Sur Belediyesi’ne başvurmaları durumunda, kendilerine destek sunabileceklerini ifade etti. 

Ayrıca, Ramazan ayı vesilesi ile Suriçi’nde, Sur Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşmasıyla açılan iki iftar çadırında günde yaklaşık üç bin vatandaşla iftar yemeğinde buluşulmaktadır. 

HABERE YORUM KAT