1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da çocuklar ve kadınlar mahsur
Sur’da çocuklar ve kadınlar mahsur

Sur’da çocuklar ve kadınlar mahsur

2 Aralık 2015 tarihinden bu yana aralıksız olarak sokağa çıkma yasağı uygulanan Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde, onlarca aile, kadın ve çocuk; mahsur kalmış durumda.

A+A-

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, ilçede halen aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da olduğu yüzlerce kişinin bulunduğunu, 11 de sokaktan alınamayan cenaze olduğunu söyledi.

Bu arada Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) ve Sur Belediyesi'nin oluşturduğu ortak Kriz Masası, Sur’daki yasak nedeniyle hem ilçe içinde hem de bu ilçeden Diyarbakır’ın diğer merkez ilçelerine toplam 4 bin 828 aile göç etti.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde, 2 Aralık tarihinden bu yana aralıksız olarak sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yasak süresince ilçede çok sayıda bina hasar gördü. Kentin tarihi değerleri barındıran ilçesinde onlarca anıtsal yapı da tahrip oldu. Fiziki kayıplar dışında ilçede çok sayıda can kaybı da yaşandı.

28 kişi öldü

Sur’da edinilen bilgiye göre sokağa çıkma yasağı boyunca bugüne kadar Ali Çekvar Çubuk, Güler Eroğlu, Mehmet Demirel, Şerdil Cengiz, Şiyar Salman, Turgay Girçek, Gündüz Akmeşe, Serhat Doğan, Salih Baygın, Mesut Seviktekin, İsa Oran, Şoreş Mutlu, Sezgin Demirok, Cüneyt Yeni, Aziz İlhan, Ramazan Öğüt, Melek Alpaydın, Rozerin Çukur, Hakan Aslan, Murat Menekşe, Casim Kaya, Erhan Keskin ve Fatma Ateş adlı 28 kişi yaşamını yitirdi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, bir süre önce Sur’da sadece 1 sivilin yaşamını yitirmiş olduğunu, bunun da evine top mermisi değen Melek Alpaydın adlı kadın olduğunu savunmuştu. Bu durumda Vali Aksoy, ölenlerin tümünü PKK’li olarak ilan etti.

Ayrı ayrı yerdeler, kesin sayı yok

HDP, Sur’’da halen aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu yüzlerce sivilin katliamla karşı karşıya olduğunu savunuyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, gazetemize yaptığı açıklamada, telefonla irtibat kurdukları Hasırlı, Fatihpaşa ve Savaş mahallesinde çok sayıda sivil bulunduğunu söyledi. Sur’daki sivillerin tümünün aynı yere bulunmadığını, ayrı ayrı sokaklarda ayrı ayrı binalarda bulunduklarını da kaydeden Yiğitalp, şöyle dedi:

Sadece Hasırlı’da 200 kişi

“Sadece Hasırlı mahallesinde bile 200 kişi var. Ama biz Sur’da bulunan bu sivillerin birçoğuna telefonla ulaşamıyoruz. Hatlar kesik veya kimilerinin telefonları yok. O nedenle de sağlıklı bir iletişim olmuyor. Ama diğer mahallelerde de siviller olduğu kesim. Bu yüzden Sur’da yüzlerce insanın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu insanlar gruplar halinde evlere dağılmış durumdalar”

Top atışları durdurulsun

Sur’a dönük tank ve top atışlarının içeride mahsur kalanlar için büyük bir risk oluşturduğunu da kaydeden Yiğitalp, şöyle devam etti:

“Çok yoğun bir bombardıman var. Bu insanlardan bazıları bu bombardıman nedeniyle göçü altında da kalmış olabilir. Bugün şöyle bir şey oldu. Havadan müdahale edileceği anonsu geçildiği söylendi. Şimdi bizim günlerdin buralarda sivillerin olduğunu söylemememize rağmen buralara dönük tank atışlarının sürmesi, bu büyük bir katliam demektir. Çünkü orada kimin nerede olduğunu kimse bilmiyor biz de bilmiyoruz. O nedenle tank ve top atışlarının derhal durdurulması lazım. O isabet eden binaların çökmesine neden olunabilir”

11 yaşın altında çocuklar

Telefonla ulaştığı Seniha Sürer’in bulunduğu bölgede 15 ila 20 arasında çocuk olduğunu tespit ettiğini belirten Yiğitlap “11 yaş altında bu çocukların çoğu. Orada şu anda 4 aylık Elif Su Alsan, 3 yaşındaki Özgür Aslan, 4 yaşındaki Muaz Aslan, 7 yaşındaki Ruken Aslan, 11 yaşındaki Gülistan Tosun, 2 yaşındaki Beritan Tosun, 10 yaşındaki Şerife Tosun, diğer tarafta soyadlarını tespit edemediğimiz 9-10 yaşlarındaki Veli, 4-5 yaşlarındaki Ruken, yine 4-5 yaşlarındaki Berfin adlı çocuklar var. Çok sıkıntılı bir durumdalar. Yaralı olup olmadıklarını, hasta olup olmadıklarını bilmiyoruz. Ama ruhen ve bedenen travmatik bir ortamdalar. Gıda ve ısınma olanakları yok, elektrik yok, su yok, çok sıkıntılı bir durumdalar” diye konuştu.

11 de cenaze var

Söz konusu mahallelerde kadın ve çocukların yanı sıra aylardın alınamayan 11 cenaze de bulunduğunu dile getiren Yiğitlap “Seniha Ana ile konuştuk mesela o Hasırlı mahallesinde. Zırhlılar ve iş makineleri o mahallelere girip çıkıyor, bu araçların bir yere değmesi ya da yıkması o cenazeleri de göçük altında bırakır. Şu koşullarda ablukanın kalkması lazım. Bunun için merkezi hükümet ile de valilik ile de görüşüyoruz. Bize söyledikleri şu ‘Fatma Ateş gibi alalım’ deniliyor. Ama biz Fatma Ateş’i alana kadar saatlerce telefonda konuştuk, valiyle, sağlıkçılarla, vali yardımcısıyla, emniyetle, Sonuçta ne oldu, Fatma Ateş, uzun süre beklemekten dolayı yaşamını yitirdi. Denek ki Ateş’i çıkarmak gibi bir yöntem soruna çözüm olmuyor. O yüzden sokağa çıkma yasağına ve ablukalara ara vermek lazım” dedi.

4 bin 828 aile göç etmiş

Öte yandan GABB, DBB ve Sur Belediyesi'nin oluşturduğu ortak Kriz Masası, Sur’daki göçe ilişkin bir veri yayınladı. Buna göre Sur’da yasak süren Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinden, yasak olmayan İskenderpasa, Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Cami Nebi, Cami Kebir, Melik Ahmet mahallelerine 2 bin 89 aile göç etti. Yine Sur’dan Diyarbakır’ınyasak uygulanmayan diğer merkez ilçelerine ise 2 bin 739 aile göç etti. Bu rakamlara göre Sur’da yasaklar nedeniyle 4 bin 828 aile zorunlu olarak göç etti.

403 ev ve işyeri onarıldı

Kriz Masası, bir süre önce yasak ilan edilip kaldırılan 9 mahalledeki onarım çalışmalarını da tamamladı. Bu çerçevede 3 hafta içerisinde 403 ev ve işyerinin onarıldı. Bu evlere de geri dönüşler oldu.

Battaniye ve soba

Kriz Masası’ndan edinilen bilgiye göre bugüne kadar muhtaç durumdaki aileler için 1.000 adet gıda kolisi dağıtılırken, 825 adet battaniye ve 564 sünger ihtiyaç sahiplerine verildi. Bu yardımlarla birlikte ailelere 100 dolayında soba dağıtıldı. Çocuklar için ise bin 500 adet mama ve çocuk bezi ihtiyaç duyanlara verildi. Kriz Masası, soğuk kış şartlarında mağdur olan yurttaşların temel gıda ve giysi ihtiyaçlarının karşılanmasını da önceliyor.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler