1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da çatışmalar ve eylemler sürüyor
Sur’da çatışmalar ve eylemler sürüyor

Sur’da çatışmalar ve eylemler sürüyor

Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 36’ıncı gününde devam ederken, yoğun kar yağışına rağmen ilçede çatışmalar sürüyor.

A+A-

İlçede bulunan ve yasağın olmadığı İskender Paşa Mahallesi’nde Mahalle Meclisi'ne baskın düzenlenirken, 3 kişi gözaltına alındı.

 

Sağlık emekçilerinin Su için başlattığı nöbet eylemi de 14’üncü gününde devam ediyor. Sur’da yaşamını yitiren 3 kişinin ailesinin başlattığı açlık grevi eylemi de 5’inci gününde sürüyor.


Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 36’ıncı gününde devam ediyor. Dün güne sabah 05.00 sıralarında başlayan top atışlarıyla uyanan ilçede, operasyon ve çatışmalar sürüyor.

 

Mardinkapı civarında konuşlanan tanklardan mahallelere top atışı yapıldığı belirtilirken, silah ve patlama sesleri kentin birçok noktasından duyuldu. Yoğun kar yağışına rağmen ilçedeki çatışmalar akşam saatlerine kadar devam etti.
 
Nöbet eylemine baskın: 3 gözaltı


Sokağa çıkma yasağını protesto etmek için Sur İlçesi’ne bağlı İskenderpaşa Mahalle Meclisi'ne sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Ford Ranger'larla yapılan baskında eyleme destek için mahalle meclisinde bulunan 2 yurttaş ile mahalleden 1 kişi gözaltına alındı. Mahalle meclisine baskın yapan polis meclis binasında asılı bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri, Kürt önderlerinden Şeyh Said'in posteri, Che Guvera'nın posteri ile bazı posterler kaldırılarak yırtıldı. Baskın sırasında meclis binasının içinin dağıtıldığı belirtildi.
 
Sağlıkçılar 14 gündür Sur için nöbette


Sur’daki yasağı ve sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara karşı nöbet eylemine geçen Diyarbakır Sağlık Platformu, 14 gündür Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çadır açarak sağlık hizmeti veriyor.

 

Yasağın olduğu yerlerde yurttaşların sağlık hizmeti alamadıklarını belirten Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay, 14 gündür nöbet eylemlerinin devam ettiğini ifade etti. Sur ilçesine girmek istediklerini ancak kitlesel girişe izin verilmediğini belirten Günay, "Bizler de özellikle ilk yardım ve acil müdahale edebilecek on arkadaşımızı ekipmanlarımızla birlikte Sur'a gidip orada ihtiyacı olan herkese sağlık hizmeti sunmak istiyoruz" dedi. Günay, yasaklar sürene kadar nöbet eylemine devam edeceklerini söyledi.


Gün içinde çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi sağlık emekçilerin açtığı çadırı ziyaret ederek, eyleme destek açıklamaları yaptı.
 
Yürüyüşe izin verilmedi


36 gündür Sur’da süren sokağa çıkma yasağını protesto etmek için HDP, DBP ve DTK’nin yaptığı çağrı ardından AZC önünde toplanan bir grup Kaymakamlığa yürümek istedi.

 

Yoğun kar yağışı altında toplanan kalabalığın yürüyüşüne polis izin vermedi. İzin verilmemesini oturma eylemi ile protesto eden partililer, “Bijî berxwedana Surê” sloganları atarak ses çıkarma eylemi yaptı.

 

Cenazelerini alamayan aileler 5 gündür açlık grevinde
Sur'da çıkan çatışmalarda öldürülen Mesut Seviktek, İsa Oran ile Ramazan Öğüt’ün ailelerinin İHD Diyarbakır Şube binasında başlattıkları açlık grevi eylemi de 5’inci gününde sürüyor. Yoğurt Pazarı civarındaki Yavuz Selim İlköğretim Okulu'na yönelik 13 gün önce gerçekleştirilen bombardımanda yaşamını yitiren Mesut Seviktek ve İsa Oran'ın aileleri ile 6 gün önce öldürülen Ramazan Öğüt'ün ailelerinin başlattıkları eylem sürerken, aileler cenazelerinin verilmesini istiyor.

 

"Yaşamlarına saygı duymadınız, naaşlarına saygı duyun. Çocuklarımızın cenazelerini bize verin!" pankartının asıldığı salonda eylemlerine devam eden ailelerin tek talebi bir an önce Sur'daki sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve çocuklarının cenazelerini almak. Ailelerin eylemi gün içnide çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve yurttaş tarafından ziyaret ediliyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler