1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da çatışmalar sürüyor
Sur'da çatışmalar sürüyor

Sur'da çatışmalar sürüyor

Sokağa çıkma yasağının 39’uncu gününe girdiği Sur’da çatışmalar sürüyor.

A+A-

Sur İlçesi’nde 6 mahallede ilan edilen sokağa çıkması 39’uncu gününde devam ederken, dün mahalleye yönelik yoğun top atışı sesleri ile yaşanana patlamalar kentin birçok noktasından duyuldu.

 

Yaşanan çatışmalarda 1 uzman çavuş yaşamını yitirirken, 6 asker de yaralandı. Yaşanan çatışmalarda kurşunlar Sur’u aşarken, öğrenci yurduna isabet eden kurşunla bir öğrenci yaralandı. Lalabey Mahallesi’nde düzenlenen ev baskınında 3 kişi gözaltına alındı.
 
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 39’uncu gününde devam ediyor.

 

Mahallelere yönelik operasyonlar sürerken, çatışmalarda da sürüyor. Dün sabah saatlerinde top atışlarının duyulduğu ilçede yoğun silah sesleri yükseldi. Gün ortasında gelen patlama ve silah seslerinden yurttaşlar tedirgin olurken, Ulu Cami’de Cuma Namazı patlama ve silah sesleri arasında kılındı. Yaşanan patlamalarda Gazi Caddesi üzerinde bulunan bir iş yerinin darabalarına şarapnel parçası denk geldi.

 

Cadde üzerinde sık sık ambulans ve askeri araç hareketliliği yaşandı. Hasırlı, Fatihpaşa, Dabanoğlu mahalleleri ile Mardinkapı bölgesinde operasyonlar yoğunlaştırıldı. Mardinkapı'da mahallelere yönelik top atışı gerçekleştirilirken, bölgede askeri paletli kepçelerin de çalıştığı ve evleri yıktığı belirtildi. 
 
1 asker yaşamını yitirdi, 6 asker yaralandı
 
Yaşanan çatışmalar sırasında keskin nişancı tüfeği Kanas ile açılan ateş ve tuzaklanan el yapımı patlayıcıların infilak ettirilmesiyle düzenlenen saldırılarda toplam 6 asker yaralandı. Yaralı askerler Diyarbakır Asker Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

Çıkan çatışmalarda yaralanan askerlerden durumu ağır olan 1 uzman çavuş, Asker Hastanesi'nde yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Yaralı askerlerin ise hastanede tedavisine devam ediliyor.
 
1 öğrenci yaralandı
 
Sur’daki çatışmalarda kurşun ve şarapnel parçaları Sur’ları aşarak evlere isabet ediyor. Sur’un Urfa Kapı'ya bakan tarafında bulunan KYK'ye bağlı Muazzez Tümer Kız Öğrenci Yurdu'nda Ayşe Nur Polat (23) isimli öğrenci kurşunla yaralandı. Yurdun camından içeri giren merminin karnına isabet etmesi sonucu yaralanan Polat, Selahattin Eyyubi Hastanesi'ne kaldırıldı.

 

Yapılan ilk müdahalede kurşunun Polat'ın karnına girip ardından paralel hizadan geri çıktığı belirtildi. Polat, yapılan tedavinin ardından taburcu edildi. Polat'la birlikte Diyarbakır'da polis kurşunuyla bugüne kadar yaralananların sayısı 6'ya yükseldi. 
 
Lalebey’de ev baskını: 3 gözaltı
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yasaklı olmayan Lalebey Mahallesi'nde bir eve özel harekat timleri tarafından baskın düzenlendi.

 

Baskında Yunus Garlı ve Kerem Garlı kardeşler ile evde misafir olarak bulunan ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. 3 kişinin gözaltı gerekçesi ve nereye götürüldükleri konusunda bilgi edinilemezken, mahalledeki polis ablukası devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler