1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da çatışmalar şiddetlendi
Sur'da çatışmalar şiddetlendi

Sur'da çatışmalar şiddetlendi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık Çarşamba günü ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından çıkan çatışmalar devam ediyor.

A+A-

Sabah saatlerinde çatışmaların şiddetlendiği ilçede 1 uzman çavuş şehit oldu. Sokağa çıkma yasağı 18’inci gününe girerken bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Hakkari Valiliği ise yaptığı açıklamada bazı bölgelerin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kazılan hendekleri kapatmak, kurulan barikatları kaldırmak ve YDG-H üyelerini etkisiz hale getirmek için güvenlik güçleri 2 Aralık Çarşamba gününden beri 17 gündür bölgede operasyon yapıyor.

Bugün sabah saatlerinde çatışmaların şiddetlendiği ilçede 2 uzman çavuş yaralandı. Çatışmalar nedeniyle bir süre ambulanslar bölgeye giremedi. Daha sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan uzman çavuşlardan biri tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Diğer yaralı uzman çavuş ise Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.

İlçede çatışmalar sürüyor. 

Polis ekipleri ilçenin girişlerini barikatlarla çevirdi. Yasaklı olmayan bölgeye gitmek isteyen vatandaşların üstleri didik didik aranıyor. 

 

Çatışmalar sebebiyle bölgede yaşayan binlerce kişi mağdur oldu.

Sur ilçesindeki Dabanoğlu Mahallesinde yaşayan Cemile Göz, barış istediğini söyledi. Göz, “Çocuklarımız korkuyor. Korkudan uyuyamıyoruz. Geçim zor” dedi.

Vatandaşlardan Şahile Kurtboğan da, “Huzurumuz kalmadı. Ekmek alamıyoruz. Çocuklarımızın psikolojileri bozulmuş. Her gün ağlıyorlar, korkuyorlar. Barış istiyoruz” açıklamasında bulundu. (Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler