1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da çatışma ve göç aralıksız sürüyor
Sur’da çatışma ve göç aralıksız sürüyor

Sur’da çatışma ve göç aralıksız sürüyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde genişletilen sokağa çıkma yasağı 58’inci gününü geride bıraktı. İlçede dün sessizlik hakimdi. Operasyon bölgelerine sevkiyatlar ise devam etti.

A+A-

Zaman zaman Ali paşa, Lalebey Mahallelerinde silah sesleri yükselirken, vatandaşların göçü ise aralıksız sürdü. Çatışma sesleri altında güç edenlerin dramları ise yürekleri burkuyor. Daha önce Sur’un yasaklı bölgesinden yasak olmayan farklı bir mahalleye taşınan bazı vatandaşlar, ikinci kez göç etti.
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 58’inci gününü geride bıraktı. Operasyonların aralıksız sürdüğü ve yer yer şiddetli çatışmaların yaşandığı ilçede dün şiddetli çatışmalar ve patlamalar yerini sessizliğe bıraktı.
 
Önceki gün 5 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği ilçede, giriş ve çıkışlarındaki kontrol noktalarındaki güvenlik önlemlerinin arttırıldı. İlçeden dün çıkan bazı vatandaşlar ise evlerindeki eşyaları almak için sabah saatlerinde ilçeye Urfa Kapı mevkiinden girmeye çalıştı. Ancak polis, güvenlik gerekçesiyle girişlere izin vermedi. 
 
Sevkiyatlar sürüyor
 
Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçedeki operasyon bölgesine zırhlı araç ve çok sayıda asker sevkiyatı da yapılmaya devam ediyor. 

 
Alipaşa ve Lalebey’den silah sesleri yükseldi
 
Sur’un önceki gün yasak ilan edilen Alipaşa, Lalebey, Abdaldede, Ziya Gökalp, Süleyman Nazif mahalleleri ile Melikahmet Caddesi’nde ise hareketlilik yaşanıyor. Zaman zaman sıcak temasın sağlandığı Alipaşa ve Lalebey mahallelerinden silah sesleri yükseliyor.
 
 
Sur’da ikinci göç
 
Önceki günkü yasağın duyulmasının ardından Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahallelerinde başlayan göç dün de sürdü. Yanlarına aldıkları birkaç eşyaları ile ilçeden çıkan vatandaşların endişeli ve ürkek bakışları dikkat çekti.
 
90’lı yallarda köy yakmaları nedeniyle köyden Sur ilçesine göç eden bazı vatandaşlar, 2 Aralık’taki sokağa çıkma yasağı ve çatışmalardan ötürü ikamet ettikleri Fatihpaşa Mahallesi’nden yasak olmayan Lalabey Mahallesi’ne göç etmek zorunda kaldı. Mağdur vatandaşlar şöyle dedi:
 
 “Daha önce Sur içindeydik. Durumumuzda yok. Gelirimiz de pek yok eşyalarımızı akrabalarımıza bırakacağız. Her birimiz bir yerde kalacağız. Belki de sokakta yatacağız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu savaşı çıkaranında yapanında Allah belasını versin. Dilerim Allah’tan çektiklerimizin on katını çekerler. Bu halkın durumunu görürlerse eğer anlarlar o zaman. Burada olanların maddi durumları zaten yok. Zengin insanlar burada oturmaz. Sur içinde oturanlar normal kirasını ödeyemiyor. İşimiz gücümüz yok. Bu karda kışta ne yapacağız”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT