1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'da bombardıman
Sur'da bombardıman

Sur'da bombardıman

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 88 günü geride bırakan sokağa çıkma yasağında bombardıman ve çatışmalar devam ediyor.

A+A-

Önceki gün bombalamanın gün boyu sürdüğü Sur ilçesinde sivillerin bulunduğu alanın da isabet aldığı bildirildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, yaralanan yurttaşların arasında bir çocuğun parmağını kaybettiğini belirtirken, "İletişim sorunundan dolayı yaralıların sayısı ve durumu hakkında bilgi alamıyoruz" dedi.

Öte yandan Sur'da kalanlar arasında bulunan Reyhan Kavak, Sibel Yiğitalp ile yaptığı telefon görüşmesinde, sivil halkın tahliye edilmesi için bir şeyler yapılması çağrısında bulundu. Kavak, katliam olmadan herkesin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Sur'da tüm halkın beraber çıkmadan kendilerinin çıkmayacağını dile getiren Kavak, "Şu anda hem tank atışları yapılıyor. Bomba atarların atılması sonucunda evimizin duvarları camları paramparça oldu. Artık biz nereye sığınacağız gidecek yer de yok” dedi.

Kaldığı evde olan çocuklardan birinin, atılan bombaların parçalarının isabet etmesi sonucunda bir kolunda ciddi yara oluştuğunu söyleyen Kavak, 2 çocuğun da değişik yerlerinden yaralandığını belirtti. Kavak "4 çocuk yanımda. Size bir şey söyleyeyim, buradakiler şunu söylüyor: 'Buradakiler ya hep beraber çıkarız ya da hiçbirimiz valiliğin çağrılarına uyarak çıkmayacağız. (Konuşma sırasında top atışı yapılıyor) Hemen bulunduğumuz evin karşısına düştü. Evde 18 kişi kalıyoruz. Diğer sivillerden haber alamıyoruz. Biz birinci katında oturuyoruz ve buranın bodrumu yok ve vuruyorlar. Çünkü biraz önce bir tane odayı yıktılar. Biz ikinci kata geçtik oranın da camlarını kırdılar, duvarlarını deldiler. Oradan da ara girişe geçtik. Sur'da bir katliam olmaması için herkesin harekete geçmesi gerekir" dedi. Kavak’ın görüşme yaptığı sıralarda arka plandan patlama sesleri yükselmesi dikkat çekti.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinden bu yana aralıksız olarak devam eden sokağa çıkma yasağında Hasırlı, Fatihpaşa ve Savaş mahallelerinde kalan aralarında bebekler, çocuklar ve kadınların da olduğu 200 kadar kişinin kurtarılması için Diyarbakır Valiliği tarafından 23 Şubat günü saat 15.30 ila 17:00 arasındaki zaman diliminde açılan koridor, yanıtsız kalmıştı. İddiaya göre can güvenliği ve tutuklanma kaygısı nedeniyle mahsur kalanlar, bulundukları yerden gelmemiş, mahsur kalanlar için üç ayrı noktaya ambulanslar gönderilmiş ve gelmeleri beklenmiş ancak gelen olmamıştı.

 

(Mahmut Oral)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT