1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da bir medrese tahrip edildi
Sur’da bir medrese tahrip edildi

Sur’da bir medrese tahrip edildi

Sur’da sokağa çıkma yasağı devam ederken, uygulamanın kalktığı Süleyman Nazif Mahallesi’ndeki bir medresenin tahrip edildiği görüldü.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur İlçesinde sokağa çıkma yasağı 65’inci gününe girerken, yasağın kalktığı Süleyman Nazif Mahallesi Tacettin sokaktaki Darül İlim Medresesi’nin tahrip edildiği ortaya çıktı.

Medrese de bulunan Kur’an-ı Kerimlerin ve öğrenciler için toplanan temel gıda malzemelerinin de zarar gördüğü tespit edildi.

Süleyman Nazif Mahallesi Tacettin sokaktaki Darül İlim Medresesi ile Tacettin Camii arasına yerleştirilen el yapımı patlayıcının polis tarafından imha edildiği esnada yaşanan patlamanın şiddetiyle medresenin tahrip olduğu öğrenildi.

Medrese öğrencilerinden Selami Lezgi, çatışmaların yaşandığı ilçede 6 aydır sıkıntı çektiklerini, polisin güvenlik sorunu gerekçesiyle kendilerini medreseden çıkarttıklarını söyledi.

Sokağa çıkma yasağının olduğu mahallelerde can güvenliğinin kalmadığını belirten Lezgi, güvenlik sorunu gerekçesiyle hem medreseden hem de evlerinden çıkartıldıklarını ifade etti.

Sokağa çıkma yasağının kalkmasının ardından medreseye gidip kontrol etmek istediğini söyleyen Lezgi, “Gelip buraya baktığımda medresemizi ne hale getirildiğini gördüm.  Biz bu medresede Kur’an-ı Kerim öğrenip hafızlık dersi alıyorduk. Öğrenciler Kur’an-ı Kerim okumaktan mahrum kaldı. Diğer öğrenciler bir an önce medreseye gelebilmek için bizlerden haber bekliyorlar.”  dedi.

Medresenin tahrip olmuş halini gördükten sonra şok geçirdiğini belirten Lezgi, buna sebep olanları Allah’a havale ettiğini söyledi.

Asma tavanın söküldüğü medresede, cam çerçevelerin kırıldığı, yemekhane ve yatakhanenin de tahrip edildiği görüldü.  

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler