1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da başlayan büyük operasyon devam ediyor
Sur’da başlayan büyük operasyon devam ediyor

Sur’da başlayan büyük operasyon devam ediyor

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı önceki gün sona ererken, Sur ilçesindeki 6 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı 3’uncü gününe girdi.

A+A-

 Özel harekat polisleri tarafından düzenlenen operasyonlarda şiddetli çatışmalar meydana gelirken, ölü ve yaralılar hakkında net bilgi edinilemiyor. Valilik, operasyonlarda çok sayıda mühimmat ele geçirildiğini bildirdi.


Önceki gün sabah Diyarbakır Valiliği'nce Yenişehir ilçesinin iki mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı aynı gün saat 17.00 itibarıyla sona ererken, Sur ilçesinin 6 mahallesinde ikinci bir emre kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürerken, operasyonlar da devam ediyor.
 
Şiddetli patlamalar ve silah sesleri yükseliyor


Sokağa çıkma yasağıyla başlatılan büyük operasyonlar gece boyunca şiddetli çatışmalara sahne olurken, çatışmaların yoğun yaşandığı belirtilen Hasırlı ve Fatihpaşa mahalleleri havadan ve karadan polis ve özel harekat polisleri tarafından ablukaya alındı.

 

Gece boyunca sürdürülen operasyonlar sabahın ilk ışıklarıyla biraz daha yoğunlaştırılırken, bölgede aralıklarla şiddetli patlamalarda meydana geliyor. Silah seslerinin de zaman zaman duyulduğu bölgede hazır bekletilen ambulansların söz konusu mahallelere gittiği görülüyor.
 
 “Can güvenliğimiz yok”


Dün ikinci günündeki sokağa çıkma yasağı ve devam eden operasyonlar nedeniyle Sur ilçesine girişlere izin verilmedi. Etrafı surlarla çevrili olan ilçede polis ekipleri açık olan girişleri ise demir bariyerle kapatırken, giriş çıkışların kontrolü için bölgeye çevik kuvvet de dahil olmak üzere çok sayıda polisin sevk edildi.

 

Sur ilçesinde bazı vatandaşların ayrıldığı gözlemlendi. Valizlerini yanına alan vatandaşlar, ikamet ettiklerini yerde can güvenliklerinin bulunmadığını gerekçesiyle yakınlarının yanına gittiklerini dile getirdi.
 
Vaillik: Çok sayıda mühimmat ele geçirildi


Sur bölgesinin iç kısımlarında ise özel harekat timleri ve sivil kıyafetli polislerin çoğunlukta olduğu görüldü. Polis ekipleri tarafından önceden belirlenen adreslere baskınlar düzenlendi. Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklamada, baskınlarda çok sayıda mühimmat ele geçirildiği belirtildi.
 
Hendekler kapatıldı


Sur ilçesinde Sur içinde kalan bölgede (Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, Cemal Yılmaz mahalleleri, Gazi Caddesi) Yenişehir ilçesin de (Dicle ve Feritköşk mahalleleri) sokakların beton bariyerler ve hendeklerle kapatıldığını belirtilen Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:


 “Kamusal faaliyetlerin ve vatandaşlarımızın günlük yaşamının engellenmesi, çocuklarımızın eğitim hakkının engellenmesi, sağlık hizmetlerinin alınmasının ve verilmesinin engellenmesi, vatandaşlarımızın kendi evlerine ve özel alanlarına girmelerinin engellenmesi, pkk  tarafından başta kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımıza yönelik saldırı, sabotaj, taciz, yol kesme, patlayıcı madde kullanma, vb. eylemler devam etmesinden dolayı bariyerlerin kaldırılması, hendeklerin kapatılması, bariyer ve hendekler içine tuzaklanmış patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine yönelik olarak 10 Ekim Cumartesi günü 05.00’dan itibaren Sur ilçemizde ve Yenişehir ilçesinde operasyon faaliyeti planlanmış ve aynı gün 05.00’dan geçerli olmak üzere Sur ilçemizde 6 mahalle ile Yenişehir ilçesinde 2 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

 

Yenişehir ilçesinde (Dicle ve Feritköşk mahalleleri) yapılan çalışmalar üzerine mahalle ve sokaklar temizlenmiş ve 10 Ekim 2015 Cumartesi günü saat:17.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştır.
 
Çok sayıda mühimmat ele geçirildi


Sur ilçemizde mahalle ve sokaklar kısmen temizlenmiş olup, yapılan çalışmalar devam etmektedir. Güvenlik birimlerimizce sokakların temizlenmesi ve güvenli hale getirilmesi çalışması yürütülürken Sur ilçesinde bombalı saldırı sonucu 1 Polisimiz şehit olmuş 6 Polis Memurumuz da yaralanmıştır. Yaralı Polis Memurlarının tedavisi devam etmektedir. Bu çalışmalar sırasında güvenlik güçlerimize yapılan saldırı sonucu meydana gelen çatışmada BTÖ üyesi olduğu değerlendirilen 1 şahıs ölü, 2 şahısta yaralı olarak ele geçirilmiştir.

 

Ayrıca bu çalışmalar sırasında; 1 Kalaşnikof tüfek, 68 adet EYP bomba, 75 kg patlayıcı yapımında kullanılan sodyum klorat ele geçirilmiştir. Sur ilçemizde yapılan çalışmalar tamamlandığında sokağa çıkma yasağının kaldırılması ayrıca duyurulacaktır.

 

Vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı konusunda göstermiş oldukları duyarlılık ve yine aynı şekilde operasyon süresince güvenlik görevlilerimize vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde bulunmalarını sağlamak maksadıyla mücadele faaliyetlerine kararlılıkla devam edilecektir” denildi.
 
Özel harekat polisi, havaya ateş açarak vatandaşı dağıtmak istedi


Sur ilçesinin iç kısımlarında bu gelişmeler yaşanırken, yakınları operasyon bölgesinde bulunan ve operasyonları protesto eden vatandaşlarda Şeyh Said meydanında toplandı.


Bariyerlerinin bulunduğu bölümde kimi zaman sloganlar atarak çatışmaları, operasyonları protesto eden kalabalığa,  polis ise zaman zaman dağılmaları yönünde uyarılar yapıyor. Giriş-çıkışların yapıldığı bölgeye gelen ve sinirli oldukları görülen özel harekat polisleri tarafından bölgeye çekilen setlerden uzaklaştırılmak istenen protestocu vatandaşlar bölgeden ayrılmak istemeyince özel harekat polisi havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştı. Buna rağmen vatandaşların alanı terk etmedikleri görüldü. Vatandaşlar havaya ateş açılmasını da protesto ederek yine de bekleyişini sürdürüyor.
 
Yakınlarının hayatlarından endişe ediyorlar


Vatandaşlar arasında Hasırlı ve Fatihpaşa’da akrabalarının bulunduğunu belirten bekleyen vatandaşlardan bazıları, yakınlarıyla iletişim kuramadıklarını ve hayatlarından endişe ettiklerini kaydetti. Kendilerinin bütün riskleri göze alarak söz konusu bölgeye gitmek istediklerini kaydeden bazı vatandaşlar, bu savaşın son bulması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, yaşanan acılara yeni acıların eklenmesini istemediklerini, barış isteklerini ifade etti.


Sur ilçesinde operasyonlar da halkın bekleyişi de sürüyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler