1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da Aşure etkinliği
Sur’da Aşure etkinliği

Sur’da Aşure etkinliği

Sur İlçesi’ndeki Dabanoğlu AŞNAN Kadın Destek Merkezi’nde Aşure Günü etkinliği düzenlendi. Burada konuşan Sur Belediyesi Kadın Politikaları Müdürü Leyla Sime Durmaz, Dabanoğlu’nda kadınlarla bir araya gelerek herkesin katkısıyla aşure yaptıklarını söyledi

A+A-

Sur Belediyesi Dabanoğlu AŞNAN Kadın Destek Merkezi’nde Muharrem Ayı vesilesi ile Aşure  Günü etkinliği düzenlendi. Çok sayıda yurttaşın ve mahallelinin  ilgi gösterdiği etkinliğe  Sur Belediyesi Eş Başkanı Vekili Azize Değer Kutlu, Belediye Meclis Üyeleri, Kadın Kurumları, Aşnan ve Belediye kadın çalışanları katıldı. Kadın Politikaları Müdürü Leyla Sime Durmaz, Dabanoğlu’nda kadınlarla bir araya gelerek herkesin katkısıyla aşure yaptıklarını dile getirerek, “Aşure, bir çok gelenekte ve kültürde Hz. Nuh’ un gemisinde pişirildiği rivayet edilir.

Yine 12 imamın katledilmesinden  sonra tutulan 12 imam yas orucunun sonunda da aşure pişirilir. Biz de Kürdistan da yaşayan bir çok etnik kimlik olarak aşureyi bütün kadınlarla birlikte pişirdik. Yaşan bu katliamların son bulması ve özgür kadın iradesiyle yaşamı örmeye ve yaşama arzumuza vesile olması dileğiyle aşurelerimizi dağıttık” şeklin de konuştu.


Konuşmanın ardından büyükçe bir kazanda hazırlanan aşure, mahalle sakinlerine ve Aşnan’a gelen misafirlere dağıtıldı.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler