1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da akü ve güç kaynakları ortaya çıktı
Sur’da akü ve güç kaynakları ortaya çıktı

Sur’da akü ve güç kaynakları ortaya çıktı

Diyarbakır'ın sokağa çıkma yasağı bulunan Sur İlçesi'nde PKK'lıların yakılan tarihi Kurşunlu Cami bahçesinde koydukları, tuzaklanmış bombaların patlatılmasını sağlayan akü ve güç kaynaklarının görüntüleri ortaya çıktı.

A+A-

Bombaları infilak ettiriyorlar


Merkez Sur İlçesi'nde, PKK'lıların kazdıkları barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve örgüt üyelerinin etkisiz hale getirilmesi için 11 Aralık günü başlatılan sokağa çıkma yasağı devam ediyor. İlçede polis ve askerler operasyonlarını sürdürürken, PKK'lıların tuzakladıkları bombaların inflak ettirilmesini sağlayan güç kaynakları ve akülerin görüntüleri ortaya çıktı.
 
Yasaklı mahallelerde kullanılıyor


Fatihpaşa Mahallesi'nde bulunan ve yaşanan çatışmalar sırasında yakılan tarihi Kurşunlu Cami bahçesine yığıldığı görülen akü ile güç kaynaklarının PKK'lılar tarafından yasağın bulunduğu Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ile Savaş Mahallesi'nde yerleştirildikleri tuzaklanmış bombaların inflak ettirmede kullandıkları belirlendi. Yetkililer, PKK'lıların patlayıcı maddeyi yerleştirdikleri yerlerdeki bombaların infilakını sağlayan başlatıcı için gereken enerjiyi sağlayan güç kaynağı ve akım devresini kontrol eden anahtarla infilakını sağlandığını belirtti.
 
6 Mahallede 230 hendek var


Görüntülere yansıyan akü ve güç kaynaklarını örgüt üyelerinin aynı zamanda çatışma sırasında yaşanan elektrik kesintileri sırasında cep telefonu şarj etme ve ısınma sistemlerini çalıştırmak için kullandıkları tespit edildi. Çatışmaların olduğu 6 mahallede yaklaşık 230 hendeğin bulunduğu belirlenirken, polis ve istihbarat birimleri PKK'lıların güç kaynakları ve aküleri nereden temin ettiklerini araştırıyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler