1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da 5’inci yasak, meydanda çatışma
Sur’da 5’inci yasak, meydanda çatışma

Sur’da 5’inci yasak, meydanda çatışma

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde geçtiğimiz gün ilan edilen ve bir gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından dün sabah bir kez daha yasak ilan edildi.

A+A-

5’inci kez ilan edilen yasakla birlikte mahallelere yönelik operasyon yapılırken, şiddetli çatışmalar yaşandı.

 

Şeyh Sait Meydanı’nda bir anda yükselen silah seslerinin ardından genç bir kadının vurularak öldürüldü. Kadının cenasi olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.


Diyarbakır’ın tarihi ilçesi Sur’da dün sabah itibariyle 5’inci kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplam 6 mahallede ilan edilen yasak ikinci bir emre kadar sürecek. Sur’da en son 28 Kasım’da Diyarbakır’da Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesi ardından altı mahalle ve bir caddede sokağa yasağı ilan edilmiş, yasak 30 Kasım’da kaldırılmıştı. Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, "Sur içinde bulunan toplam 15 mahallemizin 6'ında (Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı ve Cemal Yılmaz) ve Gazi Caddesi'nde 2 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 05.00 itibari ile ikinci bir emre kadar kaymakamlığımızca sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

 

Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri kendi mal ve can güvenliklerinin temin edilmesi adına önem arz etmektedir" denildi. 
 
Şiddetli çatışmalar: 3 yaralı

 

Yasağın ilan edildiği sabah saatlerinde mahallelerde yoğun patlama ve silah sesleri yükselirken, ilçenin dört bir tarafı bariyerlerle çevrilerek kontrol altına alındı. Giriş çıkışların kontrollü yapıldığı ilçede polis çatışma bölgesine kimseyi yaklaştırmadı. Çatışmaların yoğunlaştığı Dört Ayaklı Minare civarında 3 sivil yurttaşın açılan ateş sonucu yaralandığı öğrenilirken, ambulansın mahalleye girememesi nedeniyle yaralıların mahalle sakinleri tarafından tedavi edilmeye çalışıldığı belirtildi.
 
Meydanda silah sesleri: 1 kadın vuruldu
Dicle Üniversitesi öğrencileri Şeyh Said Meydanı'nda nöbet başlatırken, HDP ve DBP il örgütlerinin çağrısı üzerine de Diyarbakır halkı meydanda toplanmaya başladı. Meydanda bekleyişin devam ettiği sırada bir anda silah sesleri yükselirken, polisin olduğu taraftan yoğun ateş açıldı. Kalabalık sağa sola kaçışırken, polisin olduğu bariyerlerin tarafından vurulmuş genç bir kadının cansız bedeni görüldü. Yaşamını yitiren genç kadın olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.
 
3 İranlı avukat gözaltına alındı
 
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi ile ilgili taziye için Diyarbakır’a gelen ve otelde kalan 3 İranlı avukat otelden çıktıktan sonra polisler tarafından durdurularak gözaltına alındı. Avukatların gözaltına alındığını duyan Diyarbakır Barosu avukatları polis yetkilileri ile görüşerek gözaltına tepki gösterdi. Avukatlar daha sonra serbest bırakıldı.
 
Meydanda protesto
 
Şeyh Sait Meydanı’nda toplanan çok sayıda yurttaş barikat önünde bekleyişe geçerek yasağı protesto etti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler