1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’da 14 sokakta daha yasak kalktı
Sur’da 14 sokakta daha yasak kalktı

Sur’da 14 sokakta daha yasak kalktı

Sur'da vatandaşlar, yasağın kalktığı 3 mahalledeki 14 sokağa akın etti. İlçenin yıkık dökük ve savaş meydanını andıran son görüntüsü ise üzüntü yarattı.

A+A-

Merkez Sur ilçesinde açılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılmasına yönelik 2 Aralık 2015'ten bu yana sürdürülen operasyonlar 13 Mart'ta sona ermiş, ancak arama-tarama faaliyetlerinin sürdüğü ilçenin Savaş, Dabanoğlu ve Fatihpaşa Mahallesi’nin bazı sokaklarında yasak devam ediyordu.
 
AKIN ETTİLER

Sur Kaymakamlığı, dün sabah 08.00 itibariyle söz konusu mahallelerin 14 sokağında yasağın kaldırıldığını duyurdu. Duyuruyla yasağın kaldırıldığı 14 sokakta evi ve işyeri bulunan vatandaşlar sabah erken saatlerde ilçede birikmeye başladı. Saat 08.00 itibarıyla sokaklardan içeri giren vatandaşlar, çatışmalardan kullanılamaz hale gelen evler ve iş yerlerini aylar sonra ilk kez gördü.
 
SUR’UN SON DURUMU DUYGULANDIRDI
 
Sur’un son görüntüsü başta Surluların, olmak üzere, büyük üzüntü yaşatırken, bazı vatandaşların duygulanıp ağladıkları gözlendi.
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde vatandaşlar, sabah 08.00 itibariyle yasağın kalktığı 3 mahalleye akın etti. Çatışmalardan kullanılamaz hale gelen evler ve iş yerleri vatandaşlar tarafından temizlenmeye başlanırken, aylar sonra ilk kez evlerine gelenler gördükleri manzara karşısında oldukça büyük üzüntü içerisinde oldukları objektiflere yansıdı.
 
Merkez Sur ilçesinde PKK’lıların açtığı hendeklerin kapatılması ve kurduğu barikatların kaldırılmasına yönelik güvenlik güçlerinin 2 Aralık 2015'ten bu yana sürdürdüğü operasyonlar 13 Mart'ta sona ermiş, ancak sokağa çıkma yasağı devam ediyordu. Arama ve tarama faaliyetlerinin sürdüğü ilçenin Savaş, Dabanoğlu ve Fatihpaşa Mahallesi'nin bazı sokaklarında bugün sabah 08.00 itibariyle yasak kaldırıldı.
 
SUR'DA 14 SOKAKTA DAHA YASAK KALKTI
 
Konuyla ilgili Merkez Sur İlçesi Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi:
 
“İlçemiz sur içinde bulunan 6 mahallemizde kamu düzeninin sağlanması, bölücü terör örgütü mensuplarınca sokak aralarına oluşturulan barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alma adına 11 Aralık 2015 Cuma günü saat 16.00 itibari sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş idi.

Söz konusu sokağa çıkma yasağı aşağıda belirtilen sokaklarda güvenlik güçlerince icra edilen operasyonun nihayete ermesi, alanın terör örgütü mensuplarından temizlenmesi, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması, tuzaklanmış patlayıcıların imha edilmesi ve kamu düzen ve güvenliğinin tekrar sağlanması nedeni ile 22.05.2016 Pazar günü sabah saat 08.00 itibari ile kaldırılmıştır. Geri kalan mahallelerimizde var olabilecek tuzaklamaların imha edilmesi ve ilgili alanın vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde kullanımına uygun hale getirilmesi için arama-tarama faaliyetleri devam ettiğinden sokağa çıkma yasağı bir müddet daha devam edecek olup yasağın kaldırılması ile ilgili karar ayrıca duyurulacaktır. Vatandaşlarımıza kendi can ve mal güvenliği için alınan bu tedbire sağduyu ile riayet etmeleri nedeni ile teşekkür ediyoruz”
 
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ KALDIRILDIĞI SOKAKLAR:
 
Savaş Mahallesi:

1- Dökümcüler Sokak’ın No:28’e kadar olan kısmı

2- Değer Sokak'ın tamamı

3- Dicle Sokak'ın tamamı

4- Bıyıklı Mehmetpaşa Sokak'ın; Dicle Sokak ile Çiçekçi Sokak ile kesiştiği yere kadar olan kısmı
 
Dabanoğlu Mahallesi:

5-Arman Sokak'ın tamamı

6- Kadı Camii Sokak; Yavuz Sultan Selim İÖ kesişiminden Kadı Camii'ne kadarki kısmı

7- Çakmak Sokak'ın tamamı

8- Yiğit Ahmet Sokak'ın tamamı

9- Develi Sokak'ın tamamı

10- İbrahim Bey Sokak'ın tamamı

11- Yukarı Karataş Sokak'ın tamamı

12- Dabanoğlu 2 Sokak'ın tamamı

13- Dabanoğlu Sokak; Çakmak Sokak kesişiminden İbrahim Bey Camii'ne kadar kısmı
 
Fatihpaşa Mahallesi:
 
14- Direkhane Sokak'ın Söğütlü Sokak girişine kadar olan kısmı
 
ERKEN SAATLERDEN İTİBAREN TOPLANMAYA BAŞLADILAR
 
Yasakların kaldırıldığı sokaklarda oturan ve iş yeri bulunan vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Vatandaşların sabah saatlerinde geldiği ilçede duygusal anlar yaşandı. Bazı vatandaşlar iş yerlerini ve evlerini görünce gözyaşlarını tutamazken, bazı vatandaşlar ise o anları kameraya aldı. Yüksek binalara çıkan vatandaşlar ise dakikalarca evlerine baktı. Tarihi yerlerde meydana gelen tahribat da yasağın kaldırıldığı mahallelerde görüldü. Evlerine aylar sonra gelen bazı çocuklar ise kitaplarına baktı.
 
“BUNU YAPANLARI ALLAH'A HAVALE ETTİM”
 
Evini görmeye gelen Sait Poyraz, pencerelerin olmadığını, evinin yandığını söyledi. Poyraz, “Bunu yapanları Allah'a havale ettim. Düşünün 5 aydır bir insan evinden çıkıyor. 5 aydan sonra gelip bu manzarayı görmek insanın gözlerini yaşartıyor. Bu tam bir vahşettir. Söylenecek kelime bulamıyorum” dedi.
 
İlçede, güvenlik güçlerinin önlemleri sürerken yasaklı bulunan mahallelerde ise arama tarama faaliyetleri de devam ediyor.
 

(Engin Öztürk/ Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT