1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Sur'da 10 bin kişi işsiz kaldı'
'Sur'da 10 bin kişi işsiz kaldı'

'Sur'da 10 bin kişi işsiz kaldı'

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Sur ilçesinde 10 bin işçinin işsiz kaldığını belirterek, kent genelinde iş hacimlerinde yüzde 50'lere varan kayıpların yaşandığını vurguladı.

A+A-

DTSO’nun organize ettiği “Sivil Toplum Kuruluşları Çatışma ve Diyalog Süreci Değerlendirme Çalıştayı” bir otelde başladı. Çalıştaya çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi ile çeşitli üniversitelerden akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, bölgede yaşananlar nedeniyle binlerce iş yerinin kepenkleri açamadığını belirterek, sadece Sur ilçesinde 10 bin kişinin işsiz kaldığını ifade etti. Kent genelindeki iş hacimlerinde yüzde 50'lere varan kayıpların yaşandığını anlatan Sayar, iflas ve iflas erteleme gibi kavramları daha fazla duyar hale geldiklerine dikkat çekti. 


Çalıştaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sayar, “Bölgede yaşanan gelişmelerin hem sosyal hem ekonomik hem de siyasal boyutunu istişare etmek, oluşan tahribatı konuşmak ve bundan sonraki süreçte neler yapabilirizi konuşmak için bir araya geldik. Her şeyden önce burada can kayıpları yaşanıyor. İnsanların göç ediyor olması ve bir taraftan işletmelerin de kapalı durması ile ilgili iş çevreleri, hukukçular, akademisyenler bir araya gelerek bir istişarede bulunmak istedik. Çalıştay sona erdikten sonra alınan kararları kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz” dedi. 


(EK-MP-Y)

HABERE YORUM KAT