1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'a girmek isteyen doktorlara engel
Sur'a girmek isteyen doktorlara engel

Sur'a girmek isteyen doktorlara engel

Diyarbakır Sağlık Platformu üyeleri, Sur'a yönelik devam eden abluka ve saldırılara karşı beyaz önlükleri ile yürüdü.

A+A-

Gönüllü sağlık hizmeti için Sur'a girmek isteyen sağlık emekçileri, polislerce engellendi.Diyarbakır'ın Sur ilçesine dönük 28 gündür sürdürülen abluka ve bu abluka altında halka yönelik girişilen saldırılar kentte görev yapan sağlık emekçileri tarafından da protesto edildi.

Tepkilerine göstermek üzere beyaz önlükleri ile Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan Diyarbakır Sağlık Platformu üyeleri, buradan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne doğru yürüyüşe geçti.
 
Yürüyüş boyunca sağlık emekçileri ablukaya yönelik tepkilerini attıkları "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "Sağlık hakkı engellenemez" sloganları ile gösterdi.
 
Yürüyüş sonrası açıklama yapan Diyarbakır Diş Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. İ. Halil Tacir, AKP'nin ileri demokrasi söyleminin şehirlerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları ile vücut bulduğu söyledi. Bu sıkıyönetim uygulamalarının başta 'yaşam hakkı' olmak üzere halkın beslenme, su, elektrik, sağlık haklarını ihlal ettiğini söyleyen Tacir, sağlık kurumlarının ve sağlık emekçilerinin dokunulmazlığını öngören tüm uluslararası anlaşmaların ihlal edildiğini vurguladı. Tacir, "Bizler doktor, hemşire, ebe, sağlık memuru, teknikler ve bütün sağlık çalışanları olarak kimse bizden insanlık dışı tutum almamızı beklemesin. Sur'da, diğer yasaklı bölgelerde insanların sağlık hizmetine olan ihtiyacını görmememizi beklemesin" diye konuştu.
 
Açıklamanın ardından sağlıkçılar, gönüllü sağlık hizmeti vermek amacıyla Sur'a girmek istedi. Ancak polislerce önleri kesilerek geçişlerine izin verilmedi. Engelleme üzerine sağlıkçılar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde nöbet eylemine başladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler