1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'a dönüş sürüyor
Sur'a dönüş sürüyor

Sur'a dönüş sürüyor

Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından başlayan çatışmalar nedeniyle zarar gören evlerini bırakarak göç etmek zorunda kalan yurttaşlar, evlerini yeniden onarmaya başladı.

A+A-

Onardıkları evlerine geri dönen bazı yurttaşlar, ne olursa olsun bir daha evlerini terk etmeyeceklerini belirtti. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çeşitli tarihlerde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve yasak süresince yaşanan çatışmalar sırasında çok sayıda ev ve işyerinin tahrip edilmesi nedeniyle ilçeden göç etmek zorunda bırakılan yurttaşlar, evlerini yeniden oturabilir hale getirmek için dönüp, onarım çalışmalarına başladı.

DİHA’da yer alan habere göre, onarım çalışmalarını tamamlanan kimi yurttaşlar, benzer durumların yaşanması halinde evlerini asla terk etmeyeceklerini söyledi.
 

Evini komşularıyla birlikte onardı

 

Ateşli ağır silahların kullanıldığı çatışmalar sırasında evi hasar gören ve kullanılabilir olmaktan çıktığı için ilçeyi terk etmek zorunda kalan bu ailelerden biri olan Aslan Ailesi, olayların durulmasının ardından komşularıyla birlikte Savaş Mahallesi’ndeki evlerini yeniden onardı. Eşini yıllar önce kaybetmesi üzerine SSPE hastası ve yatalak olan 17 yaşındaki oğlu Volkan Aslan ile tek başına yaşayan anne Emine Aslan, evini bir daha terk etmeyeceğini ifade etti.


“Oğlum için de olsa gitmeyeceğim”


Oğlunun 12 yaşından itibaren bitkisel yaşama girdiğini ve son 5 yıldır bu şekilde evde yatalak bir şekilde yaşamının sürdürdüğünü belirten Aslan, oğlunun bakımı ile sadece kendisinin ilgilenebildiğini belirtti. Tek geliri oğlunun bakım ücreti olan 800 lira ile yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını anlatan anne Aslan, saldırılar sırasında polis tarafından kullanılan yoğun gaz bombalarından kaynaklı oğlunun solunum güçlüğü çekmesi nedeniyle ilçeyi terk etmek zorunda kaldıklarını iddia etti.


Ancak bu tür saldırıların tekrarı halinde mahallesini terk etmeyeceğini söyleyen anne Aslan, kendisini gibi göç etmek zorunda kalan diğer ailelere evlerine geri dönmeleri çağrısında bulundu.


“Evimizi terk etmeyeceğiz”
 

Çatışmalar sırasında evi zarar gören Ayşe Tubay isimli bir diğer mahalleli yurttaş ise, evlerinin tahrip olması ve kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle ilçeyi terk etmek zorunda kaldıklarını anlattı. En son saldırıda ise evlerinin kapılarının kırıldığını ve içindeki eşyalarının zarar gördüğünü belirten Tubay, kendilerine yaşatılan bu zulme “Artık yeter” dedi. Tüm saldırılara rağmen evini terk etmeyen Hamide Ülker da “Burada ölürüz ama yine de evlerimizi terk etmeyiz” sözleriyle evlerini terk etmek zorunda kalan komşularından geri dönmelerini istedi.

HABERE YORUM KAT