1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur zaten kamunundur ‘kamulaştırılamaz’
Sur zaten kamunundur ‘kamulaştırılamaz’

Sur zaten kamunundur ‘kamulaştırılamaz’

Diyarbakır’ın Sur ilçesine ilişkin Bakanlar Kurulu'nun “Acil kamulaştırma” kararını Şêx Said Meydanı'nda protesto eden Amed Ekoloji Meclisi ilçenin zaten kamu malı olduğunu hatırlattı ve “Sur Kamunundur, Kamulaştırılamaz” pankartı açıldı.

A+A-

Ekoloji Meclisi üyesi Zülküf Güneş, halkın yaşam ve barınma hakkının hükümet tarafından elinden alındığını vurguladı. Savaş tahribatının yaşandığı tarihi Sur ve Silopi ilçelerinde Bakanlar Kurulu tarafından 21 Mart tarihinde alınan acele kamulaştırma kararını tanımadıklarını dile getiren Güneş, 5 bin yıllık geçmişe sahip olan Sur'daki bütün mahalle, sokak ve bahçelerin zaten kamuya ait olduğunu hatırlattı.
 
“UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınan Sur içi, iktidarların rant yaratma politikalarına bırakılmayacak kadar değerlidir. Bu iktidarın tarihi koruma anlayışını, surların girişine yerleştirilen bloklarla görüyoruz” diyen Güneş, halkın yaşam buldukları alanların elinden alınarak, kimliksizleştirilme politikasının uygulandığını ifade etti. Güneş, "kamulaştırma" kararıyla oluşacak yaşam ve barınma hakkı ihlallerine karşı demokratik eylemlerini yükselteceklerini söyledi.
 
Güneş, son olarak Sur için kurulan “Sur içi Koruma ve Yaşatma Platformu”na dahil olup, sürecin takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

 

(Kadir Kaya)

HABERE YORUM KAT