1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur yaşantısının son görüntüleri…
Sur yaşantısının son görüntüleri…

Sur yaşantısının son görüntüleri…

Diyarbakırlı Fotoğraf Sanatçısı Selim Kaya, geçen sene bu vakitlerde Sur’da çektiği ve şimdiye dek hiç bir yerde yayımlanmayan fotoğraflarından birkaçını siz değerli Özgür Haber okurları için arşivden çıkarttı.

A+A-

Bu fotoğrafların çekildiği günlerden sonra yasakların başlaması ve çatışmaların hakim olduğu, üç buçuk aydan bu yana da yasakların ilan edildiği, yasaklar sürecinde yaşanan çatışmalar nedeniyle yerle bir olan Sur’un iki gün önce ani bir kararla kamulaştırılması bu görüntülerin bir daha çekilemeyeceğini gösteriyor.
 
Kamulaştırmanın yankıları devam ediyor

Sokak kültürüyle büyüyen Diyarbakırlılar, yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı başka semtlere göç etmelerinin arsından yeniden mahallelerine dönmenin hesapları içindeyken, alınan kamulaştırma kararı zaten moralmen çöküş yaşayan Sur halkını şaşkına çevirdi. Dünyanın ilk yerleşim birimlerinden biri olan ve kanalizasyonun kurulmasıyla dünya medeniyetinde bir ilki gerçekleştiren kent, uğrunda tarihin her döneminde canların feda edildiği kadim ve evliyalar kendi Diyarbakır Merkez Sur İlçesi’nin, alınan ani bir kararla tepeden tırnağa kamulaştırılması ülke genelinde büyük bir yankı uyandırdı.
 
Hak sahiplerine ne verilecek belli değil
 

Kamulaştırmada Diyarbakırlının haberinin olmaması ve hak sahiplerine ne gibi bedel ödeneceği şeklindeki onlarca soruların da sır gibi saklandığı Diyarbakır Merkez Sur İlçesiyle alakalı alınan bu kamulaştırma kararının hukuka aykırı olduğu şeklindeki iddialar da Sur’da yaşayan vatandaşların kafasını karıştırıyor. Mevcut Hükümetin Sur’u kamulaştırma kararına rağmen hak sahiplerine TOKİ ve ne bedel ödeneceğinin de açıklanmaması yine Sur İlçesinde yaşayan vatandaşları endişelendiren konuların başında geliyor.
 
Operasyon bitti yasak neden kalkmıyor?

Alipaşa semtindeki yüksek binaların çatı katına giderek ev ve mahallelerinin son halini görmeye çalışan kimi vatandaşlar ise yaşanan çatışmalara ilişkin düşüncelerini dile getirirken, “Diyarbakır valiliği operasyonun bittiğini açıklamasına rağmen Sur’da yasak devam ediyor. Evimiz ve mahallemizin ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Alipaşa semtindeki binaların çatı katlarında izlediğimiz kadarıyla mahallelerde iş makineleri var. Harıl harıl çalışıyor. Bunlar sadece yıkılan evlerin hafriyatlarını mı alıyor yoksa sağlam evleri de içindeki eşyalarla beraber mi yıkıyor orasını kestiremedik. Eğer sağlam evlerimiz içindeki malzemelerle yıkılıyor ise biz bunu yapanları affetmeyiz, Allah da affetmez” şeklinde görüş belirttiler.

HABERE YORUM KAT