1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur yasağı ve çatışmalar
Sur yasağı ve çatışmalar

Sur yasağı ve çatışmalar

Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı 24'üncü gününde devam ederken, geçtiğimiz günkü çatışmalarda YGG-H üyesi olduğu belirtilen 3 kişi yaşamını yitirdi.

A+A-

Yaşamını yitirenlerden Serhat Doğan'ın cenazesi alınarak toprağa verilirken, diğer 2 kişinin cenazesi ise çatışmalardan dolayı alınamadı.

 

Cenazelerin alınması ve yasağın kaldırılması için DTK ve HDP'li seçilmişler Melikahmet Caddesi'nde nöbet eylemi başlatırken, çok sayıda kişi de eyleme destek verdi. Eylemin devam ettiği sırada Yenişehir İçesi Şehitlik Semti'nde silahlı çatışma çıktı. Çıkan çatışmada silahlı olduğu öne sürülen 3 kişi yaşamını yitirdi.


Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı 24'üncü gününde devam ederken, ilçede şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz gün çıkan çatışmalarda YDG-H üyesi olduğu belirtilen 3 kişi yaşamını yitirdi.

 

Yaşamını yitirenlerden Serhat Doğan'ın cenazesi Barış Anneleri tarafından alınırken, 2 cenazenin ise çatışmalardan dolayı alınmadığı öğrenildi. Yaşamını yitiren Serhat Doğan için Koşuyolu'nda yapılmak istenen törene izin verilmezken, cenazeyi karşılamak için yürüyüşe geçen kitleye Sento Caddesi üzerinde müdahale edildi. Yeniköy Mezarlığı'na götürülen Doğan'ın cenazesi burada toprağa verildi.
 
Cenazeleri almak için nöbet eylemi


Cenazelerin alınamaması üzerine Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Selma Irmak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna'nın bulunduğu HDP milletvekilleri ve DBP ile HDP'li seçilmişler Sur'un yasaksız bölgesinde bulunan Balıkçılarbaşı Semti'nde nöbet eylemine başladı. Dicle Fırat Kültür Merkezi'ne geçen HDP ve DBP'li seçilmişler, burada nöbet eylemine geçerek cenazelerin verilmesi ve yasağın sonlandırılmasını istedi. DTK ve HDP'li seçilmişler, "Buradan gitmeyeceğiz. Sur'daki direniş kalkmadıkça bizde burada direneceğiz" dedi. 
 
Melikahmet'te müdahale
Seçilmişlerin eylemi devam ederken, Melikahmet Caddesi üzerinde toplanan çok sayıda kişi gürültü eylemi yaptı. Eylemin devam etmesi üzerine polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale ederken, kalabalık içinden polise ses bombası ve taş atıldı. Bir süre devam eden eylem karanlığın çökmesi ile yerini gürültü eylemine bıraktı.
 
Şehitlikte çatışma: 3 kişi yaşamını yitirdi
Sur Melikahmet'te eylemin devam ettiği sırada merkez Yenişehir İlçesi Şehitlik semtinde ise silahlı çatışma çıktı. Turistik Caddesi kenarında yer alan Tarihi surların dibinde yaşanan çatışmada silahlı olduğu öne sürülen 3 kişi yaşamını yitirdi. Bölgeye çoks ayıda polis ve ambulans sev edilirken, bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Yaşamını yitiren 3 kişinin cenazesi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. 3 kişinin kimlik bilgileri ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.
 
DBP'den çağrı


DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek, dün akşam saatlerinde, devam eden sokağa çıkma yasağına karşı halkı Sur'a sahip çıkmaya çağırdı. İpek, yaptığı açıklamada, "Akşam saatlerinde Sur ilçemizde bulunan Turistik Caddesi'nde insanların üzerine ateş açıldığını ve ölülerin olduğu haberini almış bulunmaktayız" dedi. İpek, daha fazla ölümlerin olmaması için tüm Diyarbakır halkını DBP ve HDP ilçe binalarında bir araya gelme çağrısı yaptı. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler