1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur ve çevresindeki aydınlatma yenileniyor
Sur ve çevresindeki aydınlatma yenileniyor

Sur ve çevresindeki aydınlatma yenileniyor

Büyükşehir Belediyesi, 2001-2002 yılında çevresi kaçak yapılardan temizlenerek aktif yeşil alan olarak düzenlenen ve aydınlatması yapılan 3,5 kilometre uzunluğundaki Fiskaya - Mardinkapı arası (iç-dış) sur koruma bandını yeniden aydınlatmaya hazırlanıyor.

A+A-
Büyükşehir Belediyesi, 14 yıl önce yapılan ve o dönemden bu yana kullanılan, tahrip olan, çürüyen veya çalınan aydınlatma sistemini, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesine alınması çalışmaları başladığı dönemde yeniden ele alarak projelendirdi.
 
Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığına bağlı Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından projelendirilen çalışma, Ocak 2015'de Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunuldu, Kurulun 21 Ocak tarihinde projeyi onaylamasıyla hazırlıklara başlandı.
 
İhalesi yapılan ve yılsonuna kadar tamamlanması hedeflenen aydınlatma projesi hakkında bilgi veren Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürü Cankut Yakut, çalışmanın yaklaşık 1 milyon 667 bin liraya mal olacağını açıkladı.
 
Aydınlatma projesinin uygulanmasıyla, insanlığın ortak kültür mirası olan surların yapı karakterinin ortaya çıkarılacağını belirten Yakut, ayrıca Sur diplerindeki parklarda aydınlatmanın yetersiz kalması nedeniyle projeyi hazırlıklarını ifade etti. Yakut, yetersiz aydınlatma nedeniyle Sur diplerinin güvensizleştiğini, vatandaşların güvenli ve huzurlu bir şekilde dinlenebilmesi geliştirdikleri projenin uygulamasının yılsonuna kadar tamamlanacağını kaydetti.
 
 
Surlar, sur kapıları ve parklar aydınlatılacak
 
 
Yakut, proje hakkında şunları söyledi: “Yedi farklı renk, güç ve açıyla yerinde yapılan deneme testleri sonucunda Fiskaya kent terasından (ikinci sur duvarı ve Dağkapı da bulunan tek beden dahil) Mardinkapı'ya kadar surların içerden ve dışarıdan 150 watt sıcak beyaz 3000 Kelvin renginde galvanizli koruma kılıfı projektörler ile aydınlatılması sağlanacak. Yeni teknoloji ile daha geniş açı lensli projektörler kullanıldığından eski projektör sayısı yarı yarıya düşürülecek. Ayrıca kullanılacak olan led teknolojili projektörler ile yıllık 30.000 lira aydınlatma giderinden tasarruf sağlanacak.”
 
Koruma bandı içerisinde bulunan mevcut aydınlatma direklerinin 24 w gücünde olduğuna ve ışığın büyük bir kısmının gökyüzünde kaybolduğuna dikkat çeken Yakut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle aydınlatma direklerinin altyapısı ve direkler korunarak başlık armatürü 70 w sıcak beyaz renkte, temperli cama sahip, tarihi dokuyla uyumlu armatürlerle değiştirilecek. Yeni başlık armatür ile direk gövdesi arasında uyumsuzluk oluşmaması için mevcut direğe armatür rengi ve dokusunda kılıf geçirilecek. Çalışma kapsamında aydınlatma direği bulunan; ama projektörleri çalışmayan Urfakapı ve Çiftkapı'daki aydınlatmalarda çalışır duruma getirilip, kapıların da aydınlatılması sağlanacak.”
 
 
Görünürlük artacak, güvenli olacak
 
 
Yapılan tüm bu çalışmalarla; 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan ve anıtsal mimari yapıların en güzel örneği olan Diyarbakır Surlarının daha görünür kılınacağını söyleyen Yakut, çalışmanın ayrıca UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınmasında da olumlu bir etki sağlayacağını sözlerine ekledi.
 
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT