1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur savaş alanı gibi!
Sur savaş alanı gibi!

Sur savaş alanı gibi!

Sur İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı 4’ncü gününde kaldırılırken, tarihi ilçenin mahalle ve sokakları savaş alanı gibi. Valilik 9’u çocuk 68 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

A+A-

Sur İlçesi’nde 4’üncü gününde kaldırılan sokağa çıkma yasağı ile birlikte ilçede yaşanan manzara yürek burktu.

 

Yanan evler, yıkılan camiler, delik deşik olmuş iş yerleri, parçalanan zırhlı araç, roket ve ağır silah parçaları, harabeye dönen mahalle ve sokaklar, darmadağın evler gibi görüntülerle ilçe savaştan çıkmış gibi. Valilik tarafından yapılan açıklamada 1 polisin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin öldürüldüğü, 2 kişinin de yaralı olarak yakalandığı duyuruldu.

 

Açıklamada ayrıca 180 şahsa sokağa çıkma yasağını ihlal etmelerinden dolayı idari işlem yapıldığı ve 9’u yaşı küçük 68 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
 
Diyarbakır Valiliği tarafından 10 Ekim günü sokağa çıkma yasağının alındığı tarihi Sur İlçesi’nde önceki gün valiliğin kararı ile kaldırıldı. 4 gün süren sokağa çıkma yasağında yüzlerce özel harekat polisi ile zırhlı aracın yer aldığı ilçede girişler tamamen yasaklanmıştı.

 

Adeta sıkıyönetim uygulamalarının alındığı ilçede devam eden operasyonun sonuçlarına ilişkin henüz bir açıklama yapmazken, 4 günde 12 yaşındaki Helin Şen adlı çocuk ile Halil Tüzülerk öldürüldü. Yasak süresi boyunca elektrik ve sular kesilirken, mobil internet de devre dışı bırakıldı. Yine askeri tanklar Sur ilçesi karşısında bulunan Hevsel bahçelerine konumlandırıldı. 4 günün ardından yasak kaldırılırken, gezdiğimiz ilçe mahalle ve sokakları adeta savaş alanı gibi.
 
Halk Sur’a akın etti
 
Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte günlerdir ablukanın kaldırılması için Dağkapı Meydanı'nda bekleyen yurttaşlar, ilçeye doğru yürüyüşe geçti. Hasırlı, Fatihpaşa, Hançepek mahallelerinde evlerin ateşe verildiği, evde olmayanların dahi kapılarını kırırarak içeriye girildiği ve evlerin içi darmadağın edildi. Mahalle sakinleri yasak kaldırılmadan dakikalar önce polis pkk estirdiği mahallelerdeki boş mermi kovanlarını topladı. Yasak süresince biri çocuk 2 kişinin yaşamını yitirdiği ilçede,
 
UNESCO listesindeki Kurşunlu Camisi harabeye döndü
 
UNESCO tarihi miras listesinde bulunan Kurşunlu Camisi'nde yoğun saldırılar sonucu ciddi hasar meydana gelirken, saldırının ilk gününde caminin minaresine asılan Türk Bayrağı yine polisler tarafından indirildi. Caminin bahçe duvarı yıkılırken, iç kesimde de duvarlar delik deşik oldu. Ablukanın günlerce devam ettiği Hasırlı, Fatihpaşa ve Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi'nde bulunan evlerin kapıları kırılarak baskınlar yapıldı, gözaltı furyasının bugün de devam ettiği belirtildi.
 
Duvarlarda nefret söylemleri
 
"Türkün gücünü göreceksiniz" yazıldığı Hilal çizildiği görüldü. Yine Kurşunlu Camisi yanında bulunan kilisenin üstünde bulunan tabelaya Türk bayrağı çizilerek “Ne mutlu Türküm diyene” yazısı dikkat çekti. Aynı yerin karşısında bir duvara da “Zafer İslam’ın olacak”, “Esadullah”, “TC” yazıları yazıldığı görüldü. Hasırlı’da bulunan Mardinkapı İlköğretim Okulu duvarı üzerine de “TC her yerde, ya siz” yazısı dikkat çekti. 

 

Baskın yapılan evler darmadağın

 

Evlerin kapılarını kırarak baskın düzenleyen polis, arama yaptığı evleri darmadağın ederek, halka hakaretlerde bulunduğu öne sürüldü. Günlerdir mahallelerde operasyonda olan polis, saldırı boyunca kullandıkları boş mermi kovanlarını ise yasak kaldırılmadan önce sokaklardan toplamaya başlaması dikkat çekti. Yasak süresince etrafı tarayan ve binlerce mermi kullırken, birçok evde yangın çıktı, eşyalar kullanılamaz hale geldi. 

Yurttaş derneği ateşe verildi
 
Hasırlı Mahallesi’nde bulunan Özgür Yurttaş Derneği geçtiğimiz yasak günlerinde ateşe verilmişti. Bu yasakta yine ateşe verilen dernek binası kullanılmaz hale geldi. Derneğin yanında bulunan Mardinkapı İlköğretim Okulu duvarlarında da roket ve kurşun izleri göze çarptı. Yine aynı bölgede bulunan belediyeye bağlı çalışan çamaşır evi de çatışmalarda büyük hasar gördü. Bazı evlerin bahçe duvarları yıkılırken, sokaklarda adeta taş üstünde taş kalmadı.
 
Zırhlı araç parçaları
 
Yine sokaklarda zırhlı bir aracın parçaları dikkat çekti. Geçişi sırasında patlayıcının patlatılması sonucu parçalanan zırhlı aracın parçaları sokakta göze çarpan ayrıntılardan. Aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 7 polisin yaralandığı ve 1 polisin yaşamını yitirdiği öğrenilmişti. Yine sokaklardaki roket ve ağır silah parçaları dikkat çekiyor. Yine zırhlı aracın girmeye çalıştığı bazı sokaklardaki duvar yıkıntıları dikkat çekiyor.
 
Eşbaşkanlar Sur’a gitti
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, HDP milletvekili Çağlar Demirel, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, HDP İl Eş Başkanları Ömer Önen ile Gülşen Özer’le, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Sur ilçesinde giderek, Hasırlı Mahallesi’nde incelemede bulundu. Mahalle sakinleri, 4 gün boyunca temel insani ihtiyaçlardan yoksun bırakıldıklarını, elektrik ve sularının kesik olduğunu belirterek, sokağa çıkma yasağının tümüyle kaldırılmasını istediler.
 
Valikten operasyon açıklaması
 
Öte yandan Diyarbakır Valiliği 4 gün süren sokağa çıkma yasağı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada 1 polisin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin öldürüldüğü ve 2 kişinin de yaralı olarak yakalandığını duyurdu. Açıklamada Sur’da öldürülen Helin Şen’in de eylemciler tarafından vurulduğu savunularak şunlar belirtildi:

 

“BTÖ mensuplarınca sokak aralarına döşenen bomba düzenekli tuzağın infilak etmesi sonucu zırhlı Polis aracı ağır hasar almış, araç içerisinde görevli Polis Memurlarından Cem Tayfun Şehit olmuştur.

 

Yaşanılan patlamada ve silahlı çatışmalarda toplam 8 Polis Memuru da yaralanmıştır. Ayrıca BTÖ mensuplarının güvenlik kuvvetlerine yönelik EYB ve uzun namlulu silahlar ile yaptığı saldırı esnasında sokak üzerinde olan 2003 doğumlu ( 12 yaşında ) 1 çocuk yaşamını yitirmiş, yine yaşanılan çatışmalarda 6 şahıs da yaralanmıştır.”
 
9’u çocuk 68 gözaltı, yasağı ihlal eden 180 kişi hakkında işlem yapıldı
 
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı:

 

“4 gün boyunca devam eden çalışmalar neticesinde; 1 BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 3 BTÖ mensubunun ise etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Ayrıca; 2 BTÖ mensubu yaralı olarak ele geçirilmiş, 180 şahsa sokağa çıkma yasağını ihlal etmelerinden dolayı idari işlem yapılmış, 9’u yaşı küçük 68 BTÖ mensubu gözaltına alınmıştır.

 

Ayrıca yakalanan bu malzemelere ek olarak BTÖ mensuplarının revir olarak kullandığı bir binada çok sayıda tıbbi malzeme (çeşitli ilaçlar, pamuk, sargı bezi, enjektör, vb.) ve yine BTÖ mensuplarının el yapımı patlayıcı ürettikleri bir imalathane tespit edilerek çok sayıda EYB ve EYB imalatında kullanılan malzeme (kaynak makinası, pil, akü, kablo, kimyasal madde, vb.) ele geçirilmiştir.

 

Vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı konusunda göstermiş oldukları duyarlılık ve yine aynı şekilde operasyon süresince güvenlik görevlilerimize vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde bulunmalarını sağlamak maksadıyla pkk ile mücadele faaliyetlerine kararlılıkla ve aralıksız bir şekilde devam edilecektir.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler