Sur protestosu

Sur protestosu

Sur İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağı 6'ıncı gününde devam ederken, yasak ilan edilen mahallelerde patlama ve silah sesleri aralıksız sürüyor.

A+A-

 Yasağa yönelik kent içinde başlatılan eylemlerde devam ederken, DBP ve HDP'nin çağrısıyla Sur'a yürümek isteyen yurttaşlara polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Olaylar kentin birçok noktasına sıçradı.
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı 6'ıncı gününde devam ederken, yasak ilan edilen mahallelerde patlama ve silah sesleri gelmeye devam ediyor. Alınan son bilgilere göre çatışmaların yoğun olduğu Sur'un Yoğurt Pazarı civarında bombaatar mermisinin isabet ettiği bir ev daha yandı. Geçtiğimiz gün Hasırlı Mahallesi'nde yaralanan 3 yurttaşın mahalleden çıkarılarak ambulansla hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Yine tarihi Paşa Hamamı üzerinden siyah dumanlar yükselirken hamamın yandığı öne sürüldü. Şêx Said Meydanı'nda yasak sürerken, meydanın etrafı bariyerlerle çevrildi.
 
1 polis yaşamını yitirdi
 
Diyarbakır Valiliği Sur'da devam eden sokağa çıkma yasağı ve operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, Özel Harekât Şube Müdürlüğü'nde görevli Mustafa Katırlı adlı polisin yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği ifade edildi.
 
Ev baskınları
 
Mahallelerde operasyon devam ederken, bazı evlere baskın yapıldığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre, Fatihpaşa Mahallesi'nde bulunan Yıkıkkaya Sokak'ta oturan 6 çocuk annesi Muazzez Aşan (47) gözaltına alındı. Aşan'ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye götürüldüğü belirtilirken, ismi öğrenilemeyen başka kişilerin de gözaltına aldığını bildirildi.
 
Kentte protesto eylemleri ve müdahale
 
HDP ve DBP öncülüğünde, 5 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur'a yürümek için binlerce kişi İstasyon Meydanı'nda toplandı. Polis yürüyüşe izin vermeyince kitle oturma eylemi başlattı. HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel ve İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık'ın da katıldığı oturma eyleminde sık sık "Her yer Sur, her yer direniş" ve "Bijî berxwedana Surê" sloganları attı. Bir süre İstasyon Meydanı'nda oturma eylemi yapan kitle daha sonra yürümek istedi, ancak polis yürüyüşe yine izin vermedi.

 

Yürümekte kararlı olan kitle, ara sokaklardan Sur'a ulaşmak istedi. Yürüyüşe müdahale Ara sokaklardan Ofis Semti'nin en işlek caddesi olan Yaşar Kemal Caddesi'ne geçen kalabalık, attıkları sloganlarla yürüyüşe geçti. Cadde üzerine çok sayıda akrep, TOMA ve Ural tipi zırhlı araçlarla çıkan polis, yürüyüş halinde bulunan kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Polis müdahalesine kalabalık taş ve ses bombalarıyla karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Olaylar nedeniyle esnaf kepenkleri kapatırken, olaylar Koşuyolu Parkı'na sıçradı. Bağlar ilçesinde ise Sento, Döryol ve Emek caddeleri ile Dörtyol ve Fatih Mahalleri'nde yapılan eylemlere müdahale edildi.
 
Sur'da gürültü eylemi Öte yandan Sur ilçesinde yasağa karşı çıkan halk Melik Ahmet Caddesi'nde eylem başlattı. Davul ve zurna ile yürüyüşe geçen yurttaşlar, "Bijî berxwedana Sûrê" sloganını atarken, evlerinin balkonlarından bulunan mahalle sakinleri de, tence ve tava çalarak destek verdi. Yurttaşların yürüyüşüne ve ses çıkartma eylemine tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale edildi.
 
Çıkan olaylar akşam saatlerine kadar devam etti.
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT