1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur polisi suça karşı topyekün mücadele başlattı
Sur polisi suça karşı topyekün mücadele başlattı

Sur polisi suça karşı topyekün mücadele başlattı

Diyarbakır Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü, başta bilişim, yankesicilik, kapçak ve hırsızlık olmak üzere suçlarla etkin mücadele başlattı.

A+A-

Son dönemlerde telefon, bilgisayar ve banka ATM'lerinde yaşanan dolandırıcılığa dikkat çeken polis 'Teknoloji sizi tuş etmesin' sloganıyla hazırladığı broşürlerle halkı uyarıyor. İlçe emniyet müdür ve amirleri, cadde, sokak ve işlerlerini tek tek gezerek farklı suçlarla ilgili hazırlanan broşürleri dağıtarak, vatandaşları bilinçlendiriyor.

Diyarbakır'ın tarihi ve turistik ilçesi olan Sur'da suç ve suçlularla başlatılan mücadele kapsamında ilk olarak yaya devriye ekipleri kuruldu. Üniformalı yaya devriye ekipleri ilçede bulunan ve vatandaşların yoğun olarak ziyaret ettiği Ulu Camii, Keçiburcu, Dört Ayaklı Minare ve Gazi Caddesi başta olmak üzere bütün bölgede sürekli görev yapıyor. İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri, vatandaşları da bilgilendirme çalışmalarını da sürdürüyor. Polis, ev ve işyerinden hırsızlık, yankesicilik, kapkaç ve dolandırıcılık, oto hırsızlığı ve otodan hırsızlık ve bilişim suçları konusunda hazırladığı bilgi ve önlem içerikli broşürleri vatandaşlara vererek onları bilgilendiriyor. Ekipler bunların yanında aile içi şiddete son verilmesi, sigara alkol ve uyuşturucu kullanımının önlemek amacıyla da vatandaşlara neler evde neler yapacaklarını anlatıyor.

"SİZİN MÜŞTERİNİZ ARTSIN BİZİM Kİ AZALSIN"

Diyarbakır polisinin suç ve suçlularla mücadele etmek amacıyla hazırladığı broşürlerin vatandaşlara dağıtımı sırasında ilginç diyaloglar yaşandı. Gazi Caddesi üzerinde ayakkabı boyacılığı yapanlara çalışmalar hakkında bilgi veren emniyet amirine bir esnaf "Allah razı olsun, memlekete sahip çıkın. Bu hırsız, hapçı, esrarkeş şimdi mahallelerde ne huzur kalmış ne de millete huzur veriyorlar." dedi. Emniyet amiri ise, "Suçlulara karşı hepimiz duyarlı olalım. Burada siz de dik dursanız inanın ki burada onlar bu işi yapamaz" dedi. Daha sonra bir lokantaya giren emniyet amiri,"Biz istiyoruz müşterimiz azalsın suç ve suçlu ilgili bize kimse gelmesin. Sizin müşteriniz artsın. Biz dedik ki sizin müşterilerinizi artıralım. Burası daha güvenli olursa buranın müşterisi artar. Hırsızlara kapkaççıları hep beraber engelleyeceğiz. Biz üzerimize düşeni yapacağız siz de üzerinize düşeni yaparsanız seviniriz." dedi. Bir bayandan da suçlularla ilgili yardım isteyen emniyet amirine kadın, ya bana geri dönseler şeklinde korkusunu dile getirdi. Amir ise"Ablacığım kimse size dönemez, sizin o suçla bize haber verdiğinizi kimse bilmez. Ama çantanı alırlarsa üzülürsün, karakola gelirsin değil mi?" dedi. Kadın ise,"Valla üzülürüm, yeni bir telefon aldım kapkaça uğradım." dedi.

HABERE YORUM KAT