1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur olayları büyüdü: 2 ölü, 3 yaralı
Sur olayları büyüdü: 2 ölü, 3 yaralı

Sur olayları büyüdü: 2 ölü, 3 yaralı

Sur yasağına yönelik düzenlenen protesto gösterilerinde 1 çocuk yaşamını yitirirken, 3 kişi de yaralandı. Sur'daki çatışmalarda da 1 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

A+A-

Sur İlçesi'nde 22 gündür devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenlenen yürüyüşün ardından olaylar çıktı.

Esnafın kepenk açmadığı kentte, yürüyüşe yönelik müdahalenin ardından olaylar bir çok mahalleye sıçradı. Çıkan olaylar sırasında 1 çocuk yaşamını yitirirken, 3 kişi de yaralandı. Sur'da devam eden çatışmalarda da 1 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.


Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 22 gündür devam eden sokağa çıkma yasağına yönelik protesto gösterileri dün de devam etti. Esnafın büyük oranda kepenk açmadığı kentte, sessizlik öğlen saatlerinde bozuldu. Binlerce kişi Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek Sur'a yürümek istedi. Silvan, Hazro, Lice, Kocaköy ve Hani ilçelerinden yola çıkan yüzlerce kişi de Diyarbakır-Silvan üçyolunda bir araya geldi. Burada yeniden araçlarına binen yüzlerce yurttaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne doğru hareket etti. Çınar ilçesinden gelen grup ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek burada başlayan yürüyüşe dahil oldu. Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Sibel Yiğitalp'ın da bulunduğu kitle Şeyh Said (Dağkapı) Meydanı girişinde polisler tarafından kurulan bariyerlerde durduruldu. Yapılan görüşmeler sonuç vermeyince kitle ara sokaklardan Sur'a yürümek istedi.
 
Yürüyüşe müdahale


Uyarılara rağmen yürüyüşe devam eden kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale ile bir anda başlayan olaylarda ara sokaklara barikat kurulmak istenirken, polis izin vermedi. Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan gruba da polis tazyikli su ve gazla müdahale ederken, kitle taşlarla karşılık verdi. Atılan gazdan çok sayıda yurttaş etkilendi.
 
Olaylar kent geneline yayıldı


Lise Caddesi ve Çamlıca'da başlayan olaylar bir anda kent geneline sıçradı. Ofis Koşuyolu Dicleken, Bağlar olmak üzere birçok yerde ateşler yakılarak barikatlar kuruldu. Olay yerine gelen polis göstericilere gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Çatışmaların yaşandığı bir diğer nokta ise Bağlar ilçesi oldu. İlçenin 5 Nisan, Kaynartepe ve Yunus Emre mahalleleri ile Sento, Gürsel ve Emek caddeleri üzerine barikatlar kuran halk, polisle çatıştı. Yaşanan olaylar sırasında polisler kimi noktalarda gerçek mermi kullandı. Çıkan olaylarda yaralıların olduğu öğrenildi.
 
Ofis karıştı


Kentin en işlek ve merkezi yerlerinden biri olan Ofis'te de olaylar çıktı. Ekiciler ve Gevran caddeleri üzerinde bir araya gelen gruplar polisle çatıştı. Polis gösterilere tazyikli su ve gazla müdahale ederken, göstericiler taş ve ses bombası ile karşılık verdi. Uzun süre devam eden olaylar nedeniyle yollar trafiğe kapandı.
 
1 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı


Çıkan olaylar sırasında Seyrantepe'de Şiyar Baran adlı bir çocuk yaşamını yitirdi. Baran'ın cenazesi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı. Olayın nasıl geliştiği ise öğrenilemedi. Çıkan olaylarda Bağlar'da Recep Çanak (26) adlı genç sırtından yaralandı. Durumu ağır olan Çanak, Bağlar Özel Hastanesi'ne kaldırıldı. M.V.K. (17) isimli çocuğun da elinde bir cismin patlaması sonucu yaralandığı belirtildi. Her iki yaralı da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi üzerinde yaşanan olaylarda polislerin sıktığı biber gazı kapsüllerinden birinin kafasına isabet ettiği ismi öğrenilemeyen çocuk yaralandı. Yaralanan çocuk, çevredeki yurttaşlar tarafından hemen hastaneye kaldırıldı.
 
Sur'da 1 kişi yaşamını yitirdi


Öte taraftan Sur ilçesinde devam eden çatışmalar sonucu bir ölüm haberi daha geldi. Çatışmalarda Hasırlı Mahallesi'nde ismi henüz öğrenilemeyen bir kişinin vücuduna kurşun isabet etmesi sonucu yaralanması sonrası yaşamını yitirdiği bildirildi. Yaşamını yitiren kişinin cenazesinin mahallede bekletildiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT