1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur mağduru kadın ve çocuklara yardım eli
Sur mağduru kadın ve çocuklara yardım eli

Sur mağduru kadın ve çocuklara yardım eli

Sur ilçesinde PKK mensuplarının kazdığı çukurlar ve oluşturduğu barikatlar nedeniyle evlerinden geçici de olsa ayrılmak zorunda kalan ve gidecek yerleri olmadığı için Valilik tarafından otelde misafir edilen ailelerin kadın ve çocuklarına Diyarbakır Valis

A+A-

Kadın ve çocukları ziyaret eden Hülya Aksoy, çocuklara oyuncak hediye etti, çocuklara sağlık taraması yaptırdı, annelere de Kadın Sağlığı Eğitimi projesi kapsamında verilen eğitime katıldı.
 
“Sur Mağduru Çocuklara Hanımefendi Aksoy’dan Anne Şefkati”


İlk olarak mağdur ailelerin çocuklarıyla ilgilenen Hülya Aksoy, çocuklara çeşitli hediyeler verdi ve çocuklarla yakından ilgilendi. Çocuklara anne şefkatiyle yaklaşan Hülya Aksoy, onlarla bir süre sohbet etti.
 
“Annelere Sağlık Eğitimi”


Hülya Aksoy, daha sonra sağlık taraması yapılan annelerin ve çocukların bulunduğu odaya geçti. Burada sağlık taraması yapan doktorlardan bilgi alan Hülya Aksoy, Kadın Sağlığı Eğitimi projesi kapsamında düzenlenen eğitime katılmak üzere toplantı salonuna geçti.
 
Düzenlenen toplantıda, kadınlara yönelik bir konuşma yapan Hülya Aksoy; “Değerli hanımlar hepiniz toplantımıza hoş geldiniz. Sizler zorunluluk nedeniyle evlerinizden yuvalarınızdan koptunuz, belli bir süre için zor bir süreç yaşıyoruz. Diliyorum en kısa zamanda her şey normale dönecek ve hepimiz istediğimiz yaşantılara kavuşacağız. Biz bugün hem sizlerle birlikte olmak hem de Diyarbakır Valiliği olarak başlattığımız kadın sağlığı projemizi sizinle paylaşmak ve kendi sağlığınız konusunda sizi bilinçlendirmek için buradayız.
 
“Bizden İstediğiniz Ne Varsa, Size O Konularda Katkıda Bulunmak Üzere Buradayız”


Hekimlerimiz burada, muayene olmak istediğiniz konular varsa o konularda da onlara sorular sorabilirsiniz. Hekimlerimizce çocuklarınızın diş ve göz muayeneleri, genel muayeneleri yapılıyor. Bizden istediğiniz ne varsa, size o konularda katkıda bulunmak üzere buradayız.
 
Kadın sağlığı projesi kapsamında, kadınlarımızın kendi kendine elle her ay meme muayenesini yapmaları noktasında farkındalık yaratmak istediğimiz konusunu hekimlerimiz size anlatacaklar. Özellikle, her ay bu muayeneyi yapan kadının kendi bünyesini tanıma şansı olacağı için erken teşhis noktasında çok önem arz ediyor. Biz de bunun için sizlere burada meme muayenenizi nasıl yapacağınızı fiili olarak göstereceğiz. Aynı zamanda, çalışmalarımız kapsamında rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, beslenme ve obezitenin neler olduğu, neler yapılması gerektiği sigaranın zararları ve kadını ilgilendiren, kadına şiddet konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. 
 
“Kadın Ailenin Temel Direğidir, Siz Sağlıklı Olacaksınız Ki Çocuklarınıza, Evinize Eşinize, Etrafınıza Faydalı Olabilesiniz”


Bizler aklınıza gelen her türlü konuda sizi aydınlatmak üzere buradayız. Ben şunu söylüyorum, kadın ailenin temel direğidir. Siz sağlıklı olacaksınız ki çocuklarınıza, evinize eşinize, etrafınıza faydalı olabilesiniz.  Biz kadınlar hep kendimizi ihmal ederiz. Ben özellikle şunu istiyorum sizden, lütfen kendinizi ihmal etmeyin. Siz sağlıklı olun ki etrafınıza çok daha faydalı olabilesiniz. Biz kadınlar, hep etrafımıza bir şeyler yapma çabası içerisinde olan insanlarız. Ben çok fazla uzatmak istemiyorum, şimdi kadın sağlığı projemizi anlatacağız. Burada dinlediklerinizi lütfen kendiniz de uygulayın, etrafınızda bilmeyen kadınlarla da lütfen paylaşın, teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

(Diyarbakır Valiliği)
 

HABERE YORUM KAT