1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sur Kadın Koordinasyonu kuruldu
Sur Kadın Koordinasyonu kuruldu

Sur Kadın Koordinasyonu kuruldu

Sur’da insanların yaşadıkları travmanın boyutlarını araştırmak ve tedavi seanslarını uygulamak için Amida Kadın Merkezi ve Kadın Akademisi öncülüğünde Sur Kadın Koordinasyonu kuruldu.

A+A-


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, Amida Kadın Merkezi ve Kadın Akademisi öncülüğünde Sur Kadın Koordinasyonu kuruldu. Diyarbakır'daki kadın kurumlarının da destek verdiği koordinasyon, Sur’da sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle göç eden ve sur’un yasaksız mahallelerinde yaşayan ailelerle görüşüyor. Psikolog, sosyolog ve sosyal hizmetler uzmanı eşliğinde ekipler halinde aileleri dolaşan kadınlar, yaşanan travmaları rapor haline getiriyor.
 
Travma Artıyor
 
Şu ana kadar yüzlerce kadına ulaşan ekipler, tespit ettikleri travmaların durumlarına göre tedavi seanslarına başlayacak. Sur’daki çatışmaların aileler üzerindeki yarattığı travma etkilerini değerlendiren Amida Kadın Merkezi sosyologu Ezgi Yalçın, “Sur’da hiçbir şey yokken kuşatmanın devam etmesine anlam veremiyoruz. Sur’da yaşayan yurttaşların yaşadıkları travma kuşatma uzadıkça artıyor. Sur’da kuşatma öncesi sosyal ilişkiler oldukça güçlüydü mesela insanlar, yaşadıkları mekanları merak ediyor, anılarını görebilmek için molozlara gidiyor ancak buna dahi izin verilmiyor. Siz var olan bir mekanı yok edebilirisiniz ama insanın yaşanmışlıklarını yok edemezsiniz. İnsanlar gider yakıp yıkılan araziler üzerine yeniden yaşamını kurar. İnsan değişmiyor sadece var olan bir yapı değişiyor. Devlet bu baskıyı kaldırması lazım. İnsanların yaşanmışlıklarını satın alamazsınız”
 
“Ev ev travmaların boyutlarını araştıracağız”
 
Sur’da insanların birbirine kenetlenen yaşamlarının, istenmediği bu nedenle de yıkımla bu yaşamı yok etmeye çalıştığını belirten Yalçın, insanların site şeklindeki binalara yerleştirilerek örgütlülük halinin yok edilmesinin amaçlandığını vurguladı.

 

Yalçın, kadın kurumları olarak ev ev dolaşarak travmanın boyutlarını araştırdıklarını ve travmaların yok edilmesi için çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT