1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur İlçesi delik deşik
Sur İlçesi delik deşik

Sur İlçesi delik deşik

Diyarbakır merkez Sur İlçesi’nde uzun zamandır devam eden gerginlik önceki gün gece saatlerinde mahalleye düzenlenen geniş çaplı operasyon ile doruğa çıktı.

A+A-

Silahlı çatışmanın çıktığı mahallelerde iddiaya göre 1 kişi yaşamını yitirirken, 4 kişi de yaralandı. Evlerin ve iş yerlerinin delik deşik olduğu mahallelerde, bir evin duvarından giren kurşun 9 yaşındaki bir çocuğun kafasını sıyırırken, çocuk son anda ölümden döndü. HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, “Bir katliam olabilirdi” dedi.


Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde çatışmalı süreçle birlikte devam eden gerginlik, bazı mahallelerde özerkliğin inşa kararının açıklanmasının ardından devam etti. Birçok mahallede gözaltı operasyonlarına karşı hendekler açılırken, polis düzenlediği operasyonlarla hendekleri kapatmaya çalışıyor. Önceki gece mahallelere düzenlenen operasyona çok sayıda görevli katıldı.
 Fatihpaşa, Cevdetpaşa, Hasırlı mahalleleri ile Hz. Süleyman Camin taraflarında mahalleler çok sayıda polis ve zırhlı araçlarla çevrilirken, helikopter desteği ile özel harekat polisleri mahalle içine girdi.

 

Mahallelerden yurttaşların giriş ve çıkışlarına izin verilmedi. Gece 02.00 civarında mahalleye baskın yapıp içeri girmeye çalışan polisler mahalle girişlerinde nöbet tutanlara gaz bombaları ve gerçek mermilerle müdahale ederken, mahallelerin civarında bulunan binalara keskin nişancılar yerleştirdi. Polis saldırılarına karşı mahallelerde nöbet tutanların karşılık vermesi üzerine mahallelerde şiddetli çatışmalar yaşandı. 
 
 1 ölü, 4 yaralı


 Yaşanan çatışmalarda 1 kişinin yaşamını yitirdiği ve 4 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Yaralıların hastanelerdeki tedavileri sürerken, bazı yaralıların gözaltına alındığı ileri sürüldü. Yaşamını yitiren kimliği belirlenemeyen genç yaşlarda bir kişinin cenazesi ise morga kaldırıldı.
 
Ev ve iş yerleri delik deşik


Operasyon sırasında Sur ilçesinde başta Hasırlı Mahallesi olmak üzere birçok mahallede ev ve işyerleri polis tarafından tarandı. Sabah işe gitmek üzere evden çıkan 25 yaşlarında Hasan Akış adlı bir gencin ise Kervansaray Oteli civarında polisler tarafından darp edildiği ve çevredeki yurttaşlar tarafından Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'ne götürüldüğü öğrenildi. Vücudunun birçok yerinde darp izleri olan Akış’ın polisler tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Elektriklerin uzun süre kesik olduğu ve helikopterlerin de sürekli uçuş yaptığı Sur içinde, operasyon boyunca mahalleleri ablukaya alan polisler yurttaşların bölgeye giriş ve çıkışına izin vermedi.
 
9 yaşındaki çocuk ölümden döndü
Mahalle içlerinde birçok ev ve işyerlerinin camları duvarları açılan ateş sonucu delik deşik olurken, evde bulunan yurttaşlar da ölümle burun buruna geldi. Hasırlı Mahallesi’nde bir evin taranması sonucu duvardan giren kurşun 9 yaşındaki Y.Ö. adlı çocuğun kafasını sıyırdı. Korkuyla kalkan çocuğun ailesi tarafından hastaneye götürülmesine izin verilmezken, Y.Ö’nün kafasına evde pansuman yapıldı ve durumunun iyi olduğu öğrenildi.
 
Özgür Haber’e konuşan Y.Ö.’nün babası, “Polis mahalleye girdi ve çatışma yaşandı. Silah seslerinden başımızı çıkaramadık. Evimiz tarandı. Kurşunlar duvar ve pencerelere geliyordu. Çocuklar çok korktu. Bir an öldürüleceğiz korkusu vardı. Bir kurşun evin duvarını delip yatakta uyuyan oğlumun kafasını sıyırdı. Çocuğum ölebilirdi” dedi.
 
Mahalle sakinleri: Sivil bir katliam yaşanabilirdi
 
Sabah saatlerinde yurttaşlar sokağa çıkarken, mahallelerde zırhlı araçlarla bekleyen polisler iş makineleriyle açılan hendekleri kapattı. Gazetecilerin mahallelere girmesiyle yaşanan çatışmanın boyutu açığa çıktı. Birçok evin camları ile duvarlar delik deşik olduğu dikkat çekerken, esnaf ise operasyona tepki gösterdi. Hasırlı Mahallesi’nde oturan Kemal Mercan adlı yurttaşın evi de kurşunların hedefi oldu.

Tüm pencerelerde ve duvarlarda kurşun izleri dikkat çekerken, Mercan, zırhlı araçtan evlerinin tarandığını söyledi. Büyük bir korkuya kapıldıklarını ve başlarını dahi dışarı çıkaramadıklarını söyleyen Mercan, ölümle burun buruna kaldıklarını ve şans eseri kimseye bir şey olmadığını söyledi.
 
DBP’den canlı kalkan olma çağrısı


Yaşanan olayın hemen ardından yazılı açıklama yapan DBP Diyarbakır İl Örgütü, Diyarbakır halkını canlı kalkan olmaya çağırdı. Sur ilçesinde yoğun çatışmaların sürdüğü bilgisini veren DBP açıklamasında, çatışmaların şiddetlenerek arttığı vurgulandı.

 

Hasırlı mahallesinde can kayıpları ve yaralıların olduğu belirtilen açıklamada, halka şu çağrı yapıldı: "Özellikle Balıkçılarbaşı semtimiz yoğun ateş altındadır. Çatışmalarda sivil can kayıpları söz konusudur. Sur ilçemizde daha fazla can kaybının olmaması için tüm Amed Halkını Sur ilçemizde (Hasırlı Mahallesi-Balıkçıklar Başı Semti) canlı kalkan olmaya çağırıyoruz." 
 
HDP’li Demirel: Katliam olabilirdi
HDP Milletvekili Çağlar Demirel ise olaylar nedeniyle halkın kendilerine haber verdiğini, çatışmalarda büyük bir katliamın yaşanabileceğini belirterek, şöyle dedi:
“Halk bizi aradı. Buraya geldik erken saatlerde. Polisler tüm Sur’u abluka altına almıştı ve bazı mahallelere girişimize izin vermediler.

 

Biz de mahalle içlerinde gezdik. Hasırlı’ya girmemize izin vermediler. Diğer mahalleleri gezdik ve halkla görüştük. Sabaha kadar yoğun silah sesleri vardı. 1 kişinin yaşamını yitirdiğini öğrendik. Sabah ilk geldiğimizde burası kuşatılmıştı. Bir katliam olabilirdi. İnsanların giriş ve çıkışına izin verilmedi.

 

Biz gidince halk dışarı çıktı. Bir kişi feci şekilde darp edilerek Mardinkapı tarafında cadde üstüne atıldığını ve halkın onu hastaneye götürdüğünü öğrendik. Hastaneye götürülen gencin daha sonra gözaltına alındığını öğrendik. Polisler daha sonra kanıt bırakmamak için mahallede kurşunları topladı”
 
 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler