1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur ilçe merkezine toplu konut yapılacak mı?
Sur ilçe merkezine toplu konut yapılacak mı?

Sur ilçe merkezine toplu konut yapılacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "TOKİ Başkanlığımızın yapacağı konutlar, Sur’un ilçe sınırları dışında belli rezerv alanlardaki mahallelerdedir. Sur’un içinde toplu konut ile ilgili hiçbir yapı yapılmayacaktır" dedi.

A+A-

Bakan Sarı, Çelik Yapıların Tasarım ve Uyguluma Yönetmeliği’ne katkı sağlayan üniversite, STK ve sektör temsilcileri ile yaptığı toplantıda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Sarı, Silopi’deki zarar tespit çalışmalarına ve Sur bölgesine ilişkin bir soru üzerine, "Silopi’de operasyonlar sona erdi. Orada hayat artık normalleşti. Sayın Başbakanımız yarın Allah kısmet ederse Mardin’de eylem planımızın sunumunu yapacak.

 

Biz uzun zamandan beri ilgili bakanlıklar ile birlikte bu konu üzerinde çalışıyoruz. 23 ekipten oluşan 72 personelimiz Silopi’de zarar tespit çalışmasını tamamladı. Silopi’de de operasyonların sona ermesi ile birlikte İçişleri Bakanlığımızın ve valiliğimizin talebi üzerine yaklaşık 23 ekipten oluşan ve toplam 72 kişiden oluşan kadromuzu Türkiye genelinde toparlayıp Silopi’ye gönderdik. Burada 10 gün süren çalışma sonucunda zarar ve ziyan tespit çalışması gerçekleştirdiler. Tek tek her bir bölgedeki zarar gören binaları tespit ettiler. İlgili birimler ve özellikle muhtarlarla tutanak tuttular. Bu tutanakların bir nüshasını bakanlığımıza getirdiler. Diğer bir nüshasını ilgili kaymakamlıklarımıza ve valiliklerimize gönderdiler" diye konuştu.


"27 YIKIK, 342 AĞIR HASARLI BİNA"


"27 adet yıkık bina, 342 ağır hasarlı bina tespit edildi" diyen Bakan Sarı şunları kaydetti:


"Bu çalışmalar sonucunda genel olarak rakam anlamında verdiğimiz zaman 27 adet yıkık bina, 342 adette ağır hasarlı zarar tespit çalışması sonucunda tespit ettiğimiz bina var.

 

Binaların durumu ile ilgili daha sonraki günlerde hem bakanlığımız çalışmaları ile hem de valiliğimiz çalışmaları ile netleşecek. Biz burada hızlı bir biçimde rezerv alan çalışmaları da gerçekleştirdik. Giden ekiplerimizden Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğümüz hem de Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bölgede çalışmalarını yaptılar, rezerv alan tespitlerini gerçekleştirdiler. Hızlı bir biçimde kentsel dönüşüm kapsamına alıp buradaki zarar görmüş binalarımızın yerlerine yeni konutlar inşa edilecek ve vatandaşlarımızın mağduriyetleri en kısa zamanda giderilecek. Tabi ki bunun yanında siz de biliyorsunuz basında sürekli takip ettiğiniz gibi diğer bakanlıklarımız da bölgeye her türlü yardımı yapıyorlar.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız başta olmak üzere. Bu yardımlar hayat normalleşinceye kadar devam edecek. Silopi’de hayat normalleş durumda. Bundan sonraki süreçte en kısa zamanda Cizre ve Sur’da da hayatın normalleştiği, vatandaşlarımızın huzur ve güven dolu bir ortamda hayatlarını geçirdiği bir yaşam kalitesine sahip olacaklar. Hayatlarını geçirdiği bir yaşam kalitesine sahip olacaklar. Burada Silopi ve Cizre için gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm çalışması ayrı bir kategoridedir. Ama Sur için özellikle siz sorduğunuz için ve yeri geldiği için söylüyorum. Yaptığımız çalışma tamamen Suriçi bölgesine özel bir çalışmadır. Burada kesinlikle ve kesinlikle bir kentsel dönüşüm söz konusu değildir."


Suriçi bölgesine özel bir çalışma yapılacağını vurgulayan Sarı, bölgede kentsel dönüşümün sözkonusu olmadığını kaydetti.

 

“Basında ve bölge halkında yanlış yönlendirilen bu haberleri bu vesileyle de düzeltmek istiyorum” diyen Bakan Sarı, “Sur’da yapacağımız çalışma kentsel sit alanı ilan edilmiş bölgede koruma amaçlı yapılmış imar uygulama planlarının uygulanmasıdır ki, bu çalışma 2012 öncesinde de devam etmektedir. 2012’den sonra da devam etmektedir. 2012 tarihini neden veriyorum. 2012 tarihi Büyükşehir Belediyesi ve Sur İlçe Belediyesi’nin koruma imar planını onayladığı tarihtir. Bu koruma imar planı da Sur içindeki bina yüksekliklerine kadar her şey tespit edilmiş ve belirtilmiştir. Ortalama bina yükseklikleri konutlarda zemin artı bir kat, iş yerlerinde zemin artı 2 kat şeklindedir. O yüzden basında yanlış şekilde aktarılan veya vatandaşlarımızın yanlış anladığı toplu konutun Sur içerisinde gerçekleşeceği düşüncesi tamamen yanlıştır" diye konuştu.


"TOPLU KONUT SUR’DA OLMAYACAK"


Bakan Sarı, şöyle devam etti:


"Şunu açıkça belirtmek isterim ki toplu konutların Sur içerisinde hiçbir şekilde yeri yoktur. Toplu konutlar ve TOKİ başkanlığımızın yapacağı konutlar Sur’un ilçe sınırları dışında belli rezerv alanlardaki mahallelerdedir. Sur’un içinde toplu konut ile ilgili hiçbir yapı yapılmayacaktır. Tam tersi Sur’un içinde bölgenin mimarisine, yörenin mimarisine, Sur’un mimarisine uygun tescilli binaların benzeri ve yörenin mimarisinin de sonuçlarının da ortaya çıkmış, korunması gereken binaların devamı şeklinde bir yapılışma olacaktır. Bunu da bu vesileyle sizlerin huzurunda tekrar belirtmek isterim. Sur’un içinde toplu konutun yeri yoktur."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler