27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,409
  %0.72
 • Dolar
  3,0984
  %0.39
 • Euro
  3,3803
  %0.38

Sur İlçe Kadın Meclisi kuruluşunu ilan etti

Sur İlçe Kadın Meclisi kuruluşunu ilan etti

05 Temmuz 2013 Cuma 11:54

BDP Sur İlçe Kadın Meclisi, gerçekleştirdiği Kadın Konferansı ile kuruluşunu ilan etti.

BDP Sur İlçe Kadın Meclisi, BDP Diyarbakır İl binasında gerçekleştirdiği konferansla Sur İlçe Kadın Meclisi'ni ilan etti. Konferansa; BDP Diyarbakır milletvekilleri Emine Ayna, Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivistlerinin yanı sıra birçok kadın katıldı. Divan seçimi yapıldı.

Ardından açılış konuşmasını yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, yaşanılan sürece kadınların öncülük etmesi gerektiğini ifade etti. Kadınların her alanda örgütlülüğünü güçlendirerek, mücadelesini büyütmesi gerektiğini ifade eden Zümrüt, “AKP hükümeti şuan önderlikle ile masaya oturarak Kürt sorununda barışçıl çözümü tartışıyorsa bu Kürt kadını ve Kürt gencinin verdiği mücadele sayesindedir” dedi. Zümrüt'ün ardından konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, şunları dile getirdi: “İçinden geçtiğimiz süreç özgür yaşam ve demokratik kurtuluş sürecidir. Bu süreçte kadınların öncülük etmesi gerekiyor. Bu süreçte yapılan bu konferansı önemsiyoruz” dedi. Kadınların sürece öncülük etmemesi halinde kazanımın gerçekleşmeyeceğini ifade eden Aydoğan, “Kadına yönelik şiddet yüzde 70 düzeyde. Biz kadınlar psikolojik olarak ekonomik olarak şiddet görüyoruz. Birçok alanda mağduriyet yaşıyoruz. En son Bingöl'de E.A'ya yönelik yapılan cinsel istismarı hepimiz biliyoruz ki; dünyada bir kültür haline gelmiştir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından siyasal değerlendirmeler yapıldı. Aranın ardından yürütülen tartışmalardan sonra 80 kişilik Sur İlçe Kadın Meclisi oluşturuldu.

Okunma Sayısı : 6859
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com