1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sur İçindeki Niteliksiz Binaların Yıkımı
Sur İçindeki Niteliksiz Binaların Yıkımı

Sur İçindeki Niteliksiz Binaların Yıkımı

Vali Mustafa Toprak, bir taraftan surları onarcaklarını diğer taraftan ise niteliksiz binaları yıkacaklarını söyledi.

A+A-

Sur içindeki niteliksiz binaların yıkımıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Diyarbakır Vali Toprak, bir taraftan burçları, surları onaracaklarını, diğer taraftan Alipaşa, Lalebey ve İçkale taraflarındaki niteliksiz binaların yıkılacağını ifade etti.

Vali Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşlarımıza ev vereceğiz, vermeye devam ediyoruz. Öte yandan isteyene para veriyoruz. Geçmişte aldığımız tarihi eserlerin bu birikimlerin kadim kentin bu özelliklerinin geleceğe güvenli bir şekilde iletilmesi için de, biz vicdani ve kanuni görevimizi yerine getireceğiz. Hep birlikte bunu yapmaya çalışıyoruz. 6 Nisan'da eğer kavuşursa Ulu Cami'nin hemen arkasında yeni çıkan afet riski taşıyan binaların ve kültürel değerleri gölgeleyen binaların, niteliksiz güvenliksiz binaların yıkılmasıyla ilgili çalışmasında da son noktaya geldik.

İlk etapta dört bina seçtik. Ulu Cami'nin hemen arka sokağında bir taraftan Cahit Sıtkı Tarancı'ya giderken orada Zinciriye Medresesi'ne giderken sağ kolda kalan dört binayla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'müzün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mızın yönlendirmesiyle bizim koordinasyonumuzla dört binanın kamulaştırılması yapılıyor. Bir binanın yıkılmasıyla ilgili nisanın altısında gecikme olmaz ise hep birlikte canlı yayınla bağlanıp oranın yıkımını gerçekleştireceğiz."

HABERE YORUM KAT