1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur için yardım kampanyası
Sur için yardım kampanyası

Sur için yardım kampanyası

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde ve çok sayıda kurum ve kuruluşun katılımı ile sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’da mağdur olan aileler için yardım kampanyası başlatıldı.

A+A-

Rojava Derneği Eş Başkanı Mustafa Ocaklı, “Temel İhtiyaç olarak  gıda, kışlık giyim, Bataniye, Çocuk ve bebek ihtiyaç malzemeleri, temizlik malzemeleri öncellik taşımaktadır.

 

Gıda bağışında bulunmak isteyenler Diyarbakır da bulunan tüm yerel Marketlerden  25 ve 50 TL’lik  gıda paketlerini  makbuz karşılığı temin edebilirler gıda bağışını elden teslim etmek isteyenler Sümer parkta bulunan depomuza götürebilirler” dedi.


Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı devam ederken, mağdur olan aileler için yardım kampanyası başlatıldı.

 

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda kurum ve kuruluştan oluşan koordinasyon kampanya ile ilgili DTK binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DTK Eş Başkanı Selma Irmak ile Rojava Derneği temsilcileri iel sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

 

Açıklamayı yapan Rojava Derneği Eş Başkanı Mustafa Ocaklı, “Cizire, Silopi, Dargeçit, Nusaybin, Derik, Silvan ve Sur da  sokağa çıkma yasakları ve ilçelerin abluka altına alınması nedeniyle orada yaşayan  insanların  en temel hakları olan  yaşam hakkı başta olmak üzere  barınma, Sağlık ve besleme hakkı ihlalleri  her geçen gün artmakta olduğu görüldüğünden  ACİL bir yardımlaş seferberliğin  başlatma  ihtiyacını zaruri kılmıştır” dedi.
 
Yardım için merkezi koordinasyon kuruldu


Bu nedenle Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde  çeşitli Sivil Toplum Örgütleri  Siyasi Partiler ve Diyarbakır‘daki Belediyelerle birlikte yardımlaşma kampanyası  başlattıklarını ifade eden Ocaklı, “Bu amaçla çalışmaların düzenlenmesi  ve koordine edilmesi için  merkezi bir koordinasyon oluşturularak  çalışmalar yürütülmektedir. Bu koordinasyon ilk etapta Sur ilçesinde  ihtiyaçların tespiti ve yardımların düzenli dağıtılabilmesi  amacı  ile kurulmuş olup çalışmalarını sürdürmektedir. Bu koordinasyonun  bir benzeri diğer ilçelerimizin ihtiyaçlarını  karşılamak amacıyla  bağlı olduğu illerde de  hızla oluşturulacaktır” dedi.
 
Kampanyaya destek çağrısı


 “Duyarlı insanlara sesleniyoruz” diyen Ocaklı, “Başlatmış olduğumuz  yardımlaşma kampanyasına Yurtsever halkımızın, vicdan sahibi insanların , hakların kardeşliği ve dayanışmasını savunanların desteklerini bekliyoruz. Temel İhtiyaç olarak  gıda, kışlık giyim, Betaniye, Çocuk ve bebek ihtiyaç malzemeleri, temizlik malzemeleri öncellik taşımaktadır.

 

Gıda bağışında bulunmak isteyenler Diyarbakır da bulunan tüm yerel Marketlerden  25 ve 50 Tl lik  gıda paketlerini  makbuz karşılığı temin edebilirler gıda bağışını elden teslim etmek isteyenler Sümer parkta bulunan depomuza götürebilirler. İl dışında yardımda bulunmak isteyenler şubelerimiz ve temsilciliklerimizden  oluşan  koordinasyonlarımıza  temsil edebilecekleri gibi kargo ile göndermek  isteyenlerde Derneğimizin adresine gönderebilirler. Ayni Şekilde il dışında gıda ve giyim bağışında bulunmak isteyenler  Diyarbakır Otobüs firmaları aracılığıyla de bize ulaştırabilirler” dedi.


Ocaklı açıklamasının sonunda şunları kaydetti: “Her şeyden önemlisi  insanların yaşanmış olduğu  bu felaketin  bir an önce son bulması için  uygulanan sokağa çıkma  yasakların kaldırılmalı yaşam hakkı ihlallerine  son verilmelidir.

 

Halklarımızın  acil ihtiyacı olan  barışın tesisi için  gerekli görüşmelere yeniden başlanmalıdır. Tüm duyarlı insanlarımızın  ilçelerimizde  yukarıda belirtilmiş olduğumuz  ihtiyaçları karşılamak amacıyla  başlatmış olduğumuz  kampanyaya destek olmaya  ve katkıları ile dayanışmaya  bağışta bulunmaya  davet ediyoruz.”
 
İLETİŞİM BİLGİLERİ:


Adres: Lise Caddesi Ali Emiri 4. Sokak, Kupik Apt. Kat: 2-Yenişehir-Diyarbakır


Web: http://www.rojavadernegi.com  email: rojavadernegi@outlook.com


İrtibat telefonları: GSM: 0534 0122160   TEL.:0 412 229 17 86
 
NAKİT BAĞIŞLAR İÇİN:


Halkbank Ofis  / Diyarbakır Şubesi TL IBAN Hesabı: TR67 0001 2009 3250 0016 0001 42


İş Bankası Ofis / Diyarbakır Şubesi TL IBAN Hesabı: TR96 0006 4000 0018 3030 8933 06


Ziraat Bankası Ofis /D.bakır Şubesi TL IBAN Hesabı: TR73 0001 0011 5070 4108 9850 01

HABERE YORUM KAT